Subakut sklerozan panensefalit hastalarının beyin omurilik sıvısında nitrik oksit düzeyi
The cerebrospinal fluid level of nitric oxide in patients with subacute sclerosing panencephalitis
  1. Tez No: 420778
  2. Yazar: DENİZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BANU ANLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Subakut sklerozan panensefalit (SSPE) santral sinir sisteminin kronik kızamık enfeksiyonu sonucu ortaya çıkan ilerleyici bir hastalığıdır. Dejeneratif hastalıkların gelişmesinde serbest radikallerin rol oynadığı bilinmektedir. Bu çalışmada SSPE hastalarının beyin omurilik sıvısında (BOS) serbest radikal nitrik oksit düzeyinin ölçülmesi ve hastaların klinik özellikleri , görüntüleme bulguları ve mental durumlarıyla ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada 47 SSPE ve 43 kontrol grubu hastasının nitrit ve nitrat düzeyleri çalışıldı. SSPE hastalarının nitrit ve nitrat düzeyleri anlamlı düşük bulundu. SSPE hastalarında nitrik oksit düzeyinin yüksek bulunmaması nörodejenerasyonda nitrik oksitten daha farklı serbest radikallerin yer alabileceğini düşündürmüştür. Diğer taraftan gelişim ve öğrenmeye olumlu etki eden nitrik oksitin düşüklüğü SSPE hastalarındaki ilerleyici nörolojik bozulmada rolünün olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Subacute sclerosing panencephalitis is a neurodegenerative sisorder caused by measles virus. Free radicals play role in degenerative diseases. Levels of cerebrospinal fluid nitrite and nitrate levels (oxidation products that provide an indirect estimation of nitric oxide) were investigated in relation to clinical and laboratory features in subacute sclerosing panencephalitis (n = 47) and age- matched control (n = 43) groups. Nitrite and nitrate levels were significantly low in SSPE patients.The reduction of NO in SSPE patients imply that other free radicals may be involved in neurodegeneration. On the other hand, the reduction of NO which plays role in neurodevelopment, memory may cause progressive deterioration in SPPE patients.