Kardiyak kateterizasyon labaratuvarına alınan mitral stenozlu olgularda atriyal fibrilasyona eşlik eden hemodinamik ve ekokardiyografik parametreler
Hemodynamic and echocardiographic parameters associated with atrial fibrillation in patients with mitral stenosis undergoing cardiac catheterization
  1. Tez No: 420779
  2. Yazar: UFUK GÜRKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALDUN AKGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Amaç: Çalışmamızda mitral stenozlu olgularda atriyal fibrilasyon (AF) ile demografik, hemodinamik ve koroner anatomi değişkenlerinin birlikte incelenmesi ve bu faktörlerin birbirleri ile olan iç ilişkilerinin gösterilmesi hedeflenmiştir. Metot: Çalışmaya 234 hasta olasılıksız örnekleme yöntemi ile seçilerek araştırma kapsamına alınmıştır. Olguların ritm durumu kesin bir şekilde kardiyak kateterizasyon esnasında standart 12 derivasyon elektrokardiyografi ile tayin edilmişti. Kardiyak kateterizasyon öncesinde bütün olgulara transtorasik ekokardiyografi uygulanmıştı. Yine aynı şekilde tüm hastalara hemodinami laboratuvarında sağ sol kalp kateterizasyonu uygulanmıştı. Kardiyak output Fick metodu ile belirlenirken pulmoner kapiller wedge basıncı ve sol ventrikül diyastol sonu basıncı ölçülmüştü. Bütün olgulara standart selektif koroner anjiografi uygulanmıştı. İstatistiki analizde AF'nin varlığıyla ilişkili faktörleri belirlemek için hem univariate hem de multivariate analiz uyguladık. Kategorik ve sürekli değişkenlerdeki farklılıklar için tanımlayıcı istatistik olarak χ² testi ve Student-t testi kullanıldı. Her bir temel faktör için lojistik regresyon ve univariate Odds oranı %95 güvenlik aralıkları AF varlığı için hesap edildi. Bulgular: Atriyal fibrilasyonlu olgular sinüs ritmindeki olgulara göre daha yaşlıydı ( 48 ± 10.4, 43 ± 12.1 yıl, p=0.002). Daha düşük kardiyak indekse ( 2.29 ±0 .56, 2.69 ± 0.64 lt/dk/m2, p=0.000), daha yüksek sol atriyal çapa ( 5.9 ± 1.3, 5.06 ± 0.8 cm, p=0.000), daha yüksek sistemik vasküler rezistansa ( 1857.22 ± 561, 1518.96 ± 510 dyn.sn.cm-5, p=0.000), daha düşük ejeksiyon fraksiyonuna ( 59 ± 8.7, 63 ± 7 %, p=0.001), daha yüksek sağ atriyal basınca ( 9.34 ± 4.78, 7.47 ± 4.07 mmHg, p=0.002), daha sık mitral yetersizliğine ( %59.6, p=0.001), daha düşük mitral kapak alanına ( 1.17 ± 0.4, 1.3 ± 0.5 cm2, p=0.012) sahipti. Sonuç: Çalışmamızda ekokardiyografi ve hemodinami parametreleri analiz edildiğinde yaş, sol ventrikül sistolik çapı, sol atriyal çap, mitral kapak alanı, ejeksiyon fraksiyonu, kardiyak output, sistemik vasküler rezistans, puloner kapiller wedge basıncı, sağ atriyal basınç ve eşlik eden mitral yetersizliğinin AF'li hastalarda anlamlı farklılık gösterdiğini gözledik. Ancak istatistiki analizde atriyal fibrilasyon ile ilgili belirleyici bağımsız faktörler olarak sistemik vasküler rezistans, sağ atriyal basınç, sağ atriyal çap, mitral yetersizlik, pulmoner arter basıncı ve sol ventrikül sistolik fonksiyon kaybı ayırt edildi. Yaşın bu faktörler içinde bağımsız bir özelliği olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Factors Associated with Atrial Fibrillation in Patients with Mitral Stenosis: A Cardiac Catheterization and Echocardiographic Study AIM: Of this study was to examine the association of atrial fibrillation (AF) with demographic, hemodynamic and coronary anatomy variables in patient with mitral stenosis and to determine the interrelations of this factors. MATERIAL AND METHODS: 234 patients were included into the study. Before cardiac catheterization the rhtyms of the patients were determined by 12 lead electrocardiography. Also transthorasic echocardiography was performed to all patients before catheterizations. Both right-left cardiac catheterization and coronary angiography were performed to all patients. In order to determine the factors related to the presence of AF, both univariate and multivariate analysis were used. Logistic regression and univariate odds ratios and 95% confidental interval for each of the baseline factors were calculated for the presence of AF. RESULTS: Patients with AF were older than patients with sinus rhytm (48±10.4, 43±12.1 years, p=0.002). Patients with AF had a lower cardiac index (2.29±.56, 2.69±0.64 lt/min/m2, p=0.000), higher left atrial dimension (5.9±1.3, 5.06±0.8 cm, p=0.000), higher systemic vascular resistance (1857±561, 1518±510 dyn.sec.cm-5, p=0.000), lower ejection fraction (59±8.7, 63±7%, p=0.001), higher right atrial pressure (9.3±4.7, 7.4±4.1 mmHg, p=0.002), more frequent mitral regurgitation (%59.6, p= 0.001) and smaller mitral valve area (1.17±0.4, 1.3±0.5 cm2, p=0.012). CONCLUSION: Age, left ventricular systolic dimension, left atrial dimension, mitral valve area, ejection fraction, cardiac out-put, systemic vascular resistance, pulmonary capillary wedge pressure, right atrial pressure and associated mitral regurgitation were found to be significantly different in patients with AF. However by statistical analysis, systemic vascular resistance, right atrial pressure, left atrial dimension, mitral regurgitation, pulmonary artery pressure and ejection fraction were identified as positive independent factors associated with AF. It was determined that age had no relation with AF as a positive independent factor