Prematür ejakülasyonla hormonal değerler ve kronik prostatit indeksinin ilişkisi
The association of premature ejaculation with hormonal parameters and chronic prostatitis index
- Tez No: 420838
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET İHSAN KARAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Prematür ejakülasyon özellikle genç erkekleri en sık etkileyen cinsel bozukluklardan biri olmasına rağmen, etiyolojisi ve patofizyolojisi hakkında ki bilgilerimiz kısıtlıdır. Bu çalışmada, prematür ejekülasyonla endokrinopatiler ve kronik prostatit semptom skoru arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışmamızda 107 hastadan oluşan hasta grubumuzun yaş ortalaması 45,13 (26–64), 94 kişiden oluşan kontrol grubumuzun ise yaş ortalaması 48,12 (24–63) idi. Her iki gruptaki erkekler de cinsel olarak aktif ve son altı aydır düzenli olarak cinsel faaliyetleri olan erkeklerdi. Çalışmanın amacıyla ilgili olarak cinsel, psikososyal ve medikal hikaye alındı. Fizik muayene, rutin laboratuar testleri ve hormonal tetkikler (TSH, serbest T3, serbest T4, prolaktin, LH, FSH, total testosteron) yapıldı. Her iki gruptakilere de International Index of Erectile Function–15 (IIEF–15), Kronik Prostatit Semptom Indexi (KPSİ), Chinese Index of Premature Ejaculation (CIPE) formları dolduruldu. Ayrıca ejakülasyona kadar olan süre (IELT: Intravaginal Ejaculatory Latency Time) hastalar ve kontrol grubu tarafından tahmini olarak söylendi. Hasta özellikleri ve cinsel fonksiyon bozukluğu parametrelerinin endokrinolojiyle olan ilgisi istatistiksel olarak ANOVA ve Tukey istatistiksel analiz testleri kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Despite being the most common male sexual problem, our understanding about premature ejaculation is limited. The association of premature ejaculation with endocrinopathies and chronic prostatitis symptom score was investigated in this study. Mean age of the patient group consisting of 107 patients was 45.13(26–64) whereas that of control group consisting of 94 people was 48.12(24–63). Men in both groups were sexually-active and had regular sexual activity in the last six months. Physical examination, routine laboratory tests and hormonal tests (TSH, free T3, free T4, prolactin, LH, FSH, total testosterone) were performed. Moreover, International Index of Erectile Function-15 (IIEF-15), the National Institutes of Health- Chronic Prostatitis Symptom Index (NIH-CPSI), Chinese Index of Premature Ejaculation (CIPE) questionnaires were administered. In addition, self-estimated intravaginal ejaculatory latency time (IELT) of the patients were recorded.