Primer spontan pnömotoraks tedavisinde video-torakoskopik plörektomi
  1. Tez No: 420843
  2. Yazar: HATİCE ERYİĞİT ÜNALDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ASIM KUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Video- yardımlı torakoskopik cerrahi (VATS) ile hastanede kalış süresinin kısalması ve erken dönemde hasta mobilizasyonunun sağlanması, torakoskopik cerrahinin hem diagnostik hem de terapötik kullanımını gün geçtikçe arttırmaktadır. Primer spontan pnömotoraksta torakoskopik tedavi, torakotomiye alternatif bir yöntemdir ve hastaların postoperatif dönemleri daha konforludur. Yaygın büllöz lezyonların varlığında ya da torakoskopinin teknik olarak yapılamadığı durumlarda aksiller torakotomi de uygulanabilir. Spontan pnömotoraksın cerrahi tedavisinde VATS ve torakotomiyle yapılan plörektominin başarı oranlarını, rekürrenslerini karşılaştırmak için randomize, yüksek olgu sayılı çalışmalara gereksinim olmasına rağmen literatürdeki çalışmalar ve bizim elde ettiğimiz sonuçlar, VATS'ın iyi bir seçenek olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The use of thoracoscopic surgery as therapeutic and diagnostic is increasing day by day, due to the shortening hospitalization and early mobilization the with video-assisted thoracoscopic surgery (VATS). The thoracoscopic treatment is an alternative method in primary spontaneous pneumothorax and is more comfortable for the patients postoperatively. In the presence of generalized bullous lesions or not in case of technical applied thoracoscopy , axillary thoracotomy can be done. Although the randomized study with high number of cases needs to compare the success rate of VATS and thoracotomy for surgical treatment of spontaneous pneumothorax, the results of our study indicates that VATS is a good option.