Deneysel düşük akımlı priapizm sıçan modelinde apoptozisin rolü ve kaspaz inhibitörünün ereksiyon mekanizmasına etkileri
The role of apoptosis and caspase inhibitor on experimental low-flow priapism induced endothelial injury in rats
- Tez No: 420856
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN LEVENT PEŞKİRCİOĞLU, PROF. DR. ŞABAN REMZİ ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Priapizm, seksüel istek ya da uyaran olmaksızın gelişen istenmeyen, devamlı ereksiyondur. Düşük akımlı, diğer bir ifade ile iskemik priapizm en sık görülen priapizm formudur. Uygun tedavi edilmeyen iskemik priapizme ikincil gelişen erektil disfonksiyon fizyopatolojisinde apoptozis önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmada, düşük akımlı priapizm fizyopatolojisindeki apoptozisin rolü ve apoptozis inhibitörü olan zVAD-fmk'nın priapizme bağlı gelişen erektil disfonksiyona etkileri sıçan modelinde değerlendirilmiştir. Çalışmaya dahil edilen 24 adet erişkin Sprague-Dawley sıçan 4 eşit gruba ayrıldı. Bütün hayvanlarda vakum yöntemi ile ereksiyon oluşturuldu ve kontrol grubu haricindeki hayvanlarda ereksiyonun 4 saat boyunca devamlılığı sağlanarak priapizm geliştirildi. Priapizm geliştirilmeden önce gruplarına göre hayvanlara DMSO (1 mL/kg i.p.), zVAD-fmk (1 mg/kg i.p.), %0.9 NaCl (1 mL/kg i.p.) uygulandı. Bu işlemden 14 gün sonra en bloc penis eksizyonu uygulanarak kavernozal dokular farmakolojik ve histopatolojik olarak incelemeye alındı. İzometrik kasılma deneylerinde gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. İzometrik gevşeme deneylerinde ise priapizm oluşturulan hayvanlardan elde edilen kavernozal dokular, kontrol grubundakilerden daha az gevşedi. Priapizm oluşturulmadan önce zVAD-fmk uygulanan hayvanlardan elde edilen kavernozal dokular izometrik gevşeme deneylerinde kontrol grubundakilere benzerlik gösterdi. Priapizm oluşturulmadan önce DMSO uygulanan hayvanlardan elde edilen kavernozal dokularda izometrik gevşeme deneylerinde kontrol grubu ile benzerdi. Histopatolojik incelemede priapizm oluşturulan hayvanlardan elde edilen kavernozal dokularda ortalama %60.3 apoptozis tespit edilirken, priapizm oluşturulmadan önce zVAD-fmk ve DMSO uygulanan hayvanlardan elde edilen kavernozal dokularda ise sırası ile ortalama %27 ve %30.8 apoptozis tespit edildi. Kontrol grubundaki hayvanlardan elde edilen kavernozal dokularda ise apoptozis ortalama %31.8 oranında bulundu. Bu bulgular, iskemik priapizmin kavernozal dokunun özellikle gevşeme fazı olmak üzere erektil fonksiyonlarında kalıcı hasara neden olduğunu göstermektedir. Priapizmde gelişen apoptozisin, zVAD-fmk ile engellenmesi erektil fonksiyonun korunması konusunda gelecek vadetmektedir.
Özet (Çeviri)
Priapism is a persistent unwanted erection that is not associated with sexual desire or sexual stimulation. Low-flow or ischemic priapism is the most common form of priapism. Apoptosis plays an important role in secondary erectile dysfunction due to inappropriately treated ischemic priapism. In this study, the role of apoptosis in the physiopathology of low-flow priapism and the effects of zVAD-fmk, an inhibitor of apoptosis, on erectile dysfunction due to low-flow priapism was studied on a rat model. Twenty-four adult Sprague-Dawley rats were equally assigned into 4 groups. In all rats but those in the control group erections were obtained by vacuum method and maintained for 4 hours to develop priapism. Before the development of priapism DMSO (1 mL/kg i.p.), zVAD-fmk (1 mg/kg i.p.), %0.9 NaCl (1 mL/kg i.p.) were administered to the corresponding groups. After 14 days following this procedure penile en bloc excision was performed and cavernous tissues were investigated pharmacologically and histopathologically. Isometric contraction experiments revealed no difference between groups. In isometric relaxation experiments however, the cavernosal tissues obtained from priapism-developed rats relaxed less than those obtained from the control group. Cavernosal tissues obtained from zVAD-fmk pretreated rats showed similar relaxation patterns as in the control groups. Also cavernosal tissues obtained from DMSO pretreated rats revealed similar isometric relaxation responses with the controls. In histopathological investigations, a mean of 60.3% apoptosis was determined in the cavernosal tissue obtained from priapism-developed rats, the average values for apoptosis determined in the cavernosal tissues obtained from zVAD-fmk- and DMSO- pretreated rats were 27% and 30.8%, respectively. A mean of 31.8% apoptosis was determined in the cavernosal tissues obtained from the control group. These findings denote that ischemic priapism causes permanent damage on erectile functions, particularly on relaxation of the cavernosal tissue. Inhibition of priapism induced apoptosis with zVAD-fmk seems promising on preserving erectile functions.