Transrektal ultrasonografi eşliğinde yapılan prostat biyopsisinde prostat hacmine göre kadran sayısını belirlemede psa dansitesinin rolü
The role of PSA density on determining the biopsy core number in different prostate volume groups who underwent transrectal guided prostate biopsy
  1. Tez No: 420857
  2. Yazar: ÖZGÜR ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: UZMAN KAAN BAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç:Prostat kanseri şüphesiyle TRUS eşliğinde prostat biyopsisi yapılan hastaları prostat volum gruplarına ve PSAD gruplarına ayırarak, PSAD değerinin değişik prostat volum gruplarında biyopsi alınacak kadran sayısını belirlemedeki rolünü araştırdık. Gereç ve Yöntem: Çalışma için 2005 ve 2008 tarihleri arasında kliniğimizde TRUS eşliğinde prostat biyosisi uygulanan 526 hasta çalışma grubuna alındı. Hastalara ait veriler retrospektif olarak incelendi. Hastalar prostat volum gruplarına ve PSAD gruplarına ayrıldı. Biyopsi alınma protokolüne göre klasik sekstant veya sekstanta ek olarak periferik zonun örneklendiği protokollerde değişik prostat volum gruplarında PSAD değerinin dağılımı karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 526 hasta arasında biyopsi sonucuna göre kanser saptanan 103 hastanın ortanca yaş, PSA ve PSAD değerleri BPH saptanan 423 hastadan yüksek bulunurken prostat volumleri küçük bulundu. Artan prostat volum gruplarında santral zona ek olarak alınan periferik zon biyopsilerinde kanser yakalama oranlarında artış gözlenmedi. PSAD değeri küçüldükçe periferik zondan alınan biyopsilerde kanser yakalama oranı anlamlı derecede arttı. Hastalar prostat volum gruplarına ayrıldığında ise sadece en küçük volum grubu olan 15-35 cc grubunda PSAD'nin 0.21'den küçük olması halinde periferik zonda kanser tespit edilen hastaların oranı anlamlı derecede artış gösterirken diğer volum gruplarında böyle bir ilişki gösterilemedi. Sonuç: Çalışmamız sonucunda prostat kanseri şüphesiyle TRUS eşliğinde prostat biyopsisi yapılacak hastalarda optimum biyopsi kadran sayısını ve lokalizasyonunu belirlemede sadece prostat volumünün değil aynı zamanda PSAD değerinin de göz önünde bulundurulması gerektiğini tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Objectives: We evaulated the role of PSAD on determining the biopsy core number in different prostate volume groups who underwent transrectal guided prostate biopsy for prostate cancer suspicion. Materials and Methods: 526 patients who underwent prostate biopsy between 2005 and 2008 were enrolled in this retrospective study. Patients were enrolled two different groups according to their prostate volumes and PSAD values. PSAD value distributions were compared in different prostate volume groups for each classical sextant and additional periferic zone biopsy protocols. Results: Patients who diagnosed as prostate cancer after patologic evaulation have higher mean age, PSA , PSAD and smaller mean prostate volume then the patients diagnosed as BPH. Higher cancer detection rate were not observed with additional periferic zone biopsies in higher prostate volume groups. As PSAD values were getting smaller ,cancer detection rate of additional periferic biopsies were statistically rised. After enrolling the patients three different groups according to their prostate volumes only in the smallest prostate volume group (15-35cc), higher cancer detection rate were observed with additional periferic zone biopsies if PSAD were smaller then 0.21. In other volume groups such an effect of additional periferic zone biopsies were not observed. Conclusion: Not only the prostate volume but also the PSAD have to be considered before determining the optimum biopsy core number and localization of the transrectal guided prostate biopsy.