Tüberküloz enfeksiyonu araştırılan çocuklarda tüberkülin cilt testi ve quantiferon-tb gold ın tube testinin karşılaştırılması
Comparison of quantiferon test with tuberculin skin test for the detection of tuberculosis infection in children
  1. Tez No: 420855
  2. Yazar: HATİCE ONUR
  3. Danışmanlar: UZMAN LİDA BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tüberkülozlu çocuklarda Quantiferon testi ile Tüberkülin cilt testi karşılaştırılması Amaç: Çocuklarda etkinliği halen araştırılmakta olan Quantiferon-TB gold testi (QTF-GIT) ile tüberkülin cilt testi (TCT) arasındaki uyumun M.Tuberculosis enfeksiyonu olan ve olmayan çocuklarda araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışma Mart 2008-Nisan 2009 tarihleri arasında başvuran 3ay-14 yaş arası toplam 97 olgu incelendi. Olguların yaşı, cinsiyeti, aktif tbc hasta ile temas öyküsü, PPD sonucu, akciğer grafisi, klinik bulgu ve şikâyetler, BCG skar varlığı, mevcut tetkikler sorgulanarak yüz yüze görüşme metoduyla kaydedildi. Olgular aktif tüberküloz, latent tüberküloz, tüberküloz olmayan ve sağlıklı olarak 4 gruba ayrılarak incelendi. Bulgular: QTF-GIT testinin BCG aşısından etkilenmediği bulundu.
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF QUANTIFERON TEST WITH TUBECULIN SKIN TEST FOR THE DETECTION OF TUBERCULOSIS INFECTION IN CHILDREN Aim: The efficacy of Quantiferon-TB Gold Test (QFT-GIT) remains to be documented in pediatric population. Tuberculin Skin Test (TST) is a conventional test available for the diagnosis of latent tuberculosis infeciton (LTBI). We aimed to investigate the concordance between QFT-GIT and TST in children with and without tuberculosis infection. Methods: Ninety-seven patients, aged 3 months-14 years, admitted to pediatric outpatient clinics of Dr. Sadi Konuk Trainig Hospital Bakırkoy, Turkey between March 2008 and April 2009 were recruited. Demographic features, TST results, history of exposure to active tuberculosis (TB), chest x-ray findings, clinical history, presence of Bacillus Calmette Guerin (BCG) vaccination scar were recorded. Patients were categorized into four groups namely, active TB, LTBI, no TB and healthy. Results: It was found that BCG scar positivity did not influence QFT-GIT results.