Tc-99m sestamıbı gated spect ile aynı anda stres miyokardiyal perfüzyonun, egzersiz sonrası bölgesel ventriküler fonksiyonun ve miyokardial canlılığın dual-izotop ve ekokardiyografik karşılaştırma ile değerlendirilmesi
The simultaneous assessment of stress myocardial perfusion, regional function and myocardial viability with gated technetium-99m sestamibi spect by echocardiographic comparison
- Tez No: 420883
- Danışmanlar: DR. BİRSEN ERSEK, DOÇ. DR. KEMAL YEŞİLÇİMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Stres perfüzyon ve rest fonksiyonların stres sırasında injekte edilen Tc-99m sestamibinin gated SPECT kaydıyla aynı anda değerlendirilmesi mümkündür. Çalışmamızın iki amacı vardır. Birincisi sol ventrikül fonksiyonlarını değerlendirmede tek injeksiyon, tek kayıt ile yapılan Tc-99m sestamibi -gated SPECT yöntemi (elektrokardiyografik single foton emisyon kompütarize tomografi) ve ekokardiyografiyi karşılaştırmak, ikincisi ise stres perfüzyon/rest fonksiyon Tc-99m sestamibi-gated SPECT yönteminin klasik stres/rest SPECT görüntülemeye bir alternatif olarak miyokardiyal perfüzyon ve canlılığın saptanmasında geçerli bir yöntem olup olmadığını tayin etmektir. Yöntem: Çalışmaya rastgele 29 olgu (ortalama yaşları 57±14, 17 E, 12 K) dahil edildi. Klasik stres/rest SPECT çalışması olarak rest Tl-201/stres Tc99m sestamibi (dual-izotop SPECT) protokolü kullanıldı. Tüm olguların önce rest Tl-201 SPECT ve ardından stres sestamibi-gated SPECT (sestamibi injeksiyonundan 0,5-1 saat sonra) kayıtları alındı. Kayıtların hemen ardından ekokardiyografi uygulandı. Sestamibi-gated SPECT çalışmaları stres perfüzyon, istirahat duvar hareketleri ve duvar kalınlaşması açısından değerlendirildi. Belirgin stres perfüzyon defekti (perfüzyon skoru ≥ 2) ile beraber hafif azalmış veya normal duvar hareketi ve duvar kalınlaşması (duvar hareketi ve kalınlaşma skoru ≥2) olduğunda stres perfüzyon defektleri reversibl kabul edildi. Tüm çalışmalar semikantitatif vizüel skorlama ile analiz edildi. İstatistiksel değerlendirmede kappa istatistiği ve Pearson kolerasyonu kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Simultaneous evaluation of stress perfusion and rest functions with records for Tc-99m sestamibinin gated SPECT injected during stress is possible. Our study has two purposes. First is to compare Tc-99m sestamibi-gated SPECT method (electrocardiographic single photon emission computerized tomography) and electrocardiography in the evaluation of left ventricle functions conducted by single injection and a single record, and the second is to decide whether the stress perfusion/rest function Tc-99m sestamibi-gated SPECT method is a valid method in the determination of myocardial perfusion and vitality, as an alternative to the conventional stress/rest SPECT imaging. Method: Random 29 cases (average age of 57±14, 17 M, 12 F) were included in the study. The rest TI-20l/stress Tc-99m sestamibi (dual-isotope SPECT) protocol was used as conventional stress/rest SPECT study. Primarily, rest TI-201 SPECT and then stress sestamibi-gated SPECT (0.5-1 hours later after sestamibi injection) records were obtained were for all cases. Immediately after the records, echocardiography was applied. Sestamibi-gated SPECT studies were evaluated from the perspective of stress perfusion, resting wall motion and wall thickening. In cases of a slightly decreased or normal wall motion and wall thickening (wall motion and thickening score ≥2) together with a significant stress perfusion defect (perfusion score ≥2), stress perfusion defects were assumed as reversible. All studies were analyzed by semi-quantitative visual scoring. Kappa statistics and Pearson correlation were used in statistical evaluation.