Anne ve bebeklerinde b12 ve folat eksikliklerinin belirlenmesi
Vitamin b12 and folate deficiencies in mothers and their newborns
- Tez No: 420882
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN DAĞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
B12 ve folat vitaminleri B grubu vitaminler arasında yer alıp hematopoetik sistem ve sinir sistemi gelişiminde önemli rol oynar. Doğadaki diğer B vitaminlerinden farklı olarak, B12 vitamininin bitkisel kaynaklardan sentezi söz konusu değildir, hayvansal kaynaklı besinlerle alınması gerekir. Çocuklarda B12 vitamini eksikliğinin neden olduğu bulgular büyüme geriliği, iritabilite, güçsüzlük gibi daha çok özgül olmayan özelliktedir. Yapılan çalışmalarda eksik B12 vitamini deposu ile doğan şütçocuklarında ciddi nörolojik bozukluklar (psikomotor gerilik, muskuler hipotoni, kortikal atrofi) ve megaloblastik pansitopeni görülmüştür. B12 eksikliğini tespit etmek için kullanılan birçok yöntem vardır. Ucuz ve ulaşılabilir olmasından dolayı en yaygın kullanılan tanı yöntemi serum kobalamin düzeyi ölçümüdür, ancak sensitivitesi düşüktür. Serum kobalamin düzeyi normal iken nörolojik bulguları ortaya çıkan birçok hastaya farklı testler uygulanmış ve B12 eksikliğinin gerçek prevelansının aslında toplumda çok daha yüksek olduğu görülmüştür. Bu testler B12 eksikliğinde kanda yükselen homosistein, propiyonilkarnitin ve idrarda atılımı artan metilmalonik asittir. B12 ve folat vitamin eksiklikleri gelişmekte olan toplumlarda görülen önemli bir sağlık problemidir. Bu vitaminlerin eksikliklerinin belirlenmesi özellikle gebelerde oluşabilecek pre/postnatal komplikasyonları önlemek açısından çok önemlidir. Çalışmaya İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine Aralık 2009-Ocak 2010 tarihleri arasında başvuran 100 gebe kadın ve onların term ve tekiz bebekleri alındı. Gebelerden birinin idiyopatik trombositopenik purpura tanısı ile steroid tedavisi almakta olduğu öğrenilerek çalışma dışı bırakıldı. Bir diğer gebenin alınan hemogram analizinde hata oluşması nedeniyle çalışma dışı bırakıldı ve çalışmaya toplam 98 gebe kadın ve onların bebekleri dahil edildi. Annelerden doğum öncesinde doktor tarafından diyet anamnezi alındı. Annelerin gebelikleri süresince vitamin ilacı kullanımı bir anket ile sorgulandı. Doğum öncesinde annelerden, doğum esnasında kordon kanından tam kan sayımı, B12, folat, homosistein için kan örnekleri alındı. B12 düzeyi 300 ng/l'nin altında olan annelerin bebeklerinden idrar örneği alınarak idrarda metilmalonik asit incelemesi yapıldı. Tüm yenidoğan bebeklerin postnatal 0-5 gün içerisinde alınan yenidoğan tarama testlerindeki propiyonilkarnitin (C3) sonuçları takip formuna kaydedildi. Anne B12 (ort.170,23±87,67 pg/ml)-bebek B12 (ort.313,29±203,24 pg/ml) düzeyleri arasında anlamlı korelasyon saptandı (p=0.000, r=0.562). Annelerin (15,53± 4,68 ng/ml) ve kordon kanlarının (19,57±1,35ng/ml) folat düzeyleri arasında anlamlı korelasyon bulundu (p=0.000, r=0,402). Ayrıca anne folat-B12 (p0.000, r=-0,159) ve anne B12 ve bebek idrar MMA ölçümleri arasında (p > 0.000, r=-0,096) anlamlı bir ilişki bulunmadı. Anne serum B12 ve bebek C3 karnitin (ort.
Özet (Çeviri)
The vitamins B12 and folate are essential in the development of the central nervous system and hematopoesis. Unlike other B vitamins, B12 can not be synthesized from other herbal sources, thus it should be acquired from animal source foods. Symptoms of B12 deficiency are non-spesific signs, including growth retardation, irritability and weakness. In infants who were born with deficient B12 stores, severe neurologic disorders (psychomotor retardation, muscular hypotonia, cortical atrophy) and megaloblastic pancytopenia are reported. There are many ways to determine B12 deficiency. Because of being inexpensive and accessible, the widely used method is testing for serum cobalamin levels, but its sensitivity is low. Patients with normal serum cobalamin levels who presented with neurologic signs were tested with different methods, and it was shown that the prevalance of B12 deficiency is much more higher in the population. These tests include, elevated blood levels of homocysteine, proprionilcarnitinee and elevated excretion of methylmalonic acid in urine. . B12 and folate deficiencies are significant health-problems, common in developing societies. Detection of these deficiencies is important -especially in pregnant women- with respect to prevention of pre/postnatal complications. Hundred pregnant women who admitted to İstanbul University Medical Faculty Gynecology and Obstetric Department between December 2009- January 2010 and their term, singleton babies were enrolled in this study. Two pregnant women were excluted from the study, so 98 case were included. These were; a pregnant women who has idiopathic trombocytopenic purpura using steroid treatment and also a women whose hemogram analysis was incorrectly studied. Nutritional history had been taken from mothers, prior to childbirth. Utilising a survey, vitamin supplementation throughout pregnancy had been questioned. Prior to childbirth and after birth, blood samples had been taken from mothers and umblical cord for CBC, B12, folate and homocysteine levels. From the babies of mothers with a serum B12 level 0.05, r=-0.066), but newborns B12 and homocystein levels are strongly negative corelated (p0.05, r=-0.097); but at newborn between serum folat and homocystein levels, significant negative corelation were found (p0.000, r=-0.159), also there was not significant statistical corelation found between mother B12 levels and newborn urine MMA levels (p>0.000, r=-0.096).