Meme küçültme amelı̇yatlarının hemogram, kan glukoz, ı̇nsülı̇n ve lı̇pı̇t profı̇lı̇ne etkı̇lerı̇
Effects of reducti̇on mammoplasty on hemogram blood glucose insulin and lipid profile
  1. Tez No: 420897
  2. Yazar: MURAT SARICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EROL DEMİRSEREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Yağ dokusu üzerinde yapılan çalışmalar ilerledikçe cilt altı yağ dokunun bir endokrin organ görevi yaparak homeostazisin sağlanmasında etkili olduğu tespit edilmiştir. Bu tespit sonrası plastik cerrahi pratiğinde sıklıkla uygulanan liposakşın ile eksize edilen cilt altı yağ dokusunun metabolik etkileri bir çok çalışmacı grubu tarafından araştırılmış ve farklı sonuçlar elde edilmiştir. Meme küçültme ameliyatları sırasında da yüksek miktarlarda cilt altı yağ dokusu çıkarılmaktadır. Biz bu çalışmamızda meme küçültme ameliyatları ile eksize edilen yağ dokunun hemogram, açlık kan glukoz değerine, kan lipit profili ve insülin değerine ve insülin rezistansına olan etkilerine bakarak meme küçültmenin metabolik denge üzerine etkilerini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Ocak 2006 ve Haziran 2009 tarihleri arasında 35 hastaya küçültme mammoplastisi yapıldı. Hastalar çalışmaya alınmadan ayrıntılı özgeçmişleri alındı ve fizik muayeneleri yapıldı. Çalışma kriterlerine uyan hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalardan operasyon öncesi, 4 saat sonrası ve 3 ay sonrasında venöz kan alınarak hemogram, kan glukozu, insülin, lipit profili bakıldı. Ameliyattan önce ve 3 ay sonra hastaların kilo ve boyları ölçülerek beden kitle indeksleri tespit edildi. HOMA skoru kullanılarak insülin rezistansı hesaplandı. Elde edilen bu sonuçların istatistiği tanımlayıcı istatistiksel metodlar, Pearson korelasyon testi ve Friedman testi yardımı ile yapıldı. Operasyonlarda inferior tabanlı dermal pedikül, santral pedikül ve serbest nipple greft tekniği kullanıldı. Çıkartılan dokular tartılarak patolojik incelemeye gönderildi. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 39,6 ± 11,6 idi. Hiçbir hastada cerrahi sırasında veya sonrasında majör komplikasyon gelişmedi. Eksize edilen ortalama doku miktarı 2249±1001 gr idi. Elde edilerek istatistiği yapılan sonuçlara göre, operasyon öncesi ve 3 ay sonrası hastaların ortalama beden kitle indeksleri 28,2±5,6 ve 27,5± 5,5 (p˃0,05) idi. Kan şekeri, LDL, HDL, trigliserit, total kolesterol, hemoglobin ve hematokrit düzeylerinin ortalamasında operasyondan 4 saat sonra tespit edilen değerler, öncesi değerlerden anlamlı olarak farklı(p˂0,05)bulundu. 3.ay sonuçları ile operasyon öncesi değerler arasında ise anlamlı bir fark saptanmadı (p˃0,05). Ölçülen insülin değerlerinin ortalamasında ise operasyon öncesine göre hem 4 saat sonrası hem de 3 ay sonrasında anlamlı bir fark saptanmadı. (p˃0,05). Yapılan HOMA skorlarının ortalamasındada operasyon öncesi ve 3 ay sonrasında anlamlı bir farklılık tespit edilmedi. Sonuç: Yapılan bu çalışmanın sonuçları göstermiştir ki meme küçültme ameliyatlarının kan insülin, glukoz ve lipit profili üzerine postoperatif 3. Ayda pozitif bir etkisi yoktur.
Özet (Çeviri)
Aim: With the advancement of the study about the adipose tissue is established that subcutaneous adipose tissue acts as an endocrine organ to help to maintain the homeostasis. In the light of this knowledge many plastic surgeons have evaluated metabolic effects of liposuction. Because liposuction is the most common surgical procedure in plastic surgery practise that reduces subcutaneous fat. Another procedure that a big amount of subcutaneous fat removed is reduction mammoplasty. In this study we evaluated metabolic effects of reduction mammoplasty with the results of hemogram, blood glucose, lipid profile, insulin and insulin resistance before and after surgery. Material and Method: We performed 35 reduction mammoplasties between January 2006 and June 2009. Before including any patient to this study we received detailed personal history and examined the physical status. All patient's weight and height were measured. We obtained venous blood before, 4 hours after and 3 months after the surgical procedure to evaluate hemogram, blood glucose, insulin and lipid profile and calculated HOMA scores. We used defined statistical method, Pearson correlation test and Friedman test as statistical analysis. İnferiorly based dermal pedicle, santral pedicle and free nipple graft techniques are used in operations and all excision materials are sent to histopathological examination. Results: The mean age of the patients was 39,6 ± 11,6. No surgery related complications were observed in any of patients. The mean excision material volume was 2249±1001 gr. Body mass indexes were not significantly different before and 3 month after the surgery(p˃0,05). Blood glucose, LDL, HDL, trigliserid, total cholesterol, hemoglobin and hematocrit values between, before and 4 hours after the surgery were different (p˂0,05) . But the correlation with 3 months results had no statistically discriminance(p˃0,05). Insulin levels and HOMA scores were not significantly different between all mean measurements(p˃0,05). Conclusion: The results of the present study showed that reduction mammoplasty operations don't have any positive effect on blood insulin, glukoz and lipid profile in 3th postoperative month