Psikomotor becerilerin ölçülmesinde kullanılan omega testi, sinüzoid testi, ayna testi, ve işaret çizimi testlerinin karşılaştırılmasına ilişkin bir çalışma
A study on comparing omega test, sinusoid test, mirror test, and sign test which are used measuring psychometric skills
  1. Tez No: 420937
  2. Yazar: ERTUĞRUL GÖDELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN SAMURÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1982
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada omega, sinüzoid, ayna, ve işaret çizimi testlerini kullanarak psikometrik becerilerin ölçülmesinde kullanılabilecek bir test bataryası oluşturulmaya çalışılmıştır. Araştırmada 120 denek yer almıştır ve deneklerin tamamı öğrencidir. Deneklerin 60 ı kadın 60 ı erkektir. Araştırma sonucunda psikometrik becerilerin ölçülmesinde işe yarayabilecek bir batarya elde edilmiştir. Yani omega, sinüzoid, ayna, ve işaret çizimi testleri psikometrik becerilerin ölçülmesinde işe yarayabilecek bir bataryadır.Özellikle el göz koordinasyonuna dayalı hızı ölçmede bu bataryadan yararlanılabileceği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to develop a test battery which can be used to measure psychometric skills.In order to dewelop test battery omega, sinusoid, mirror, and sign test were gathered together. In the study 120 subject were taken place which 60 of them female, and 60 of them male. The main result of the study is the psychometric battery working perfect.Omega, sinusoid, mirror, and sign tests are working together nicely and can be used to measure psychometric skills. Especially speed which is the result of eye and hand coordination can be predicted by using tis instrument.