Elit badmintoncuların bazı motorik ve antropometrik özellikleriyle smaç hızı arasındaki ilişki
Relationship between some motoric and anthropometric characteristics of elite badminton players and smash speed
- Tez No: 742435
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL TÜRKELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Giriş ve Amaç: Sporcular, hareket becerilerini ve performanslarını artırmak için genel bilgiye ve motorik özelliklerinin nasıl geliştirileceği ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmalıdırlar. Ayrıca antrenmanın morfolojik yapıya olan etkilerinin tespit edilmesi ve sporcuların performans durumunun takip edilebilmesi için antropometrik ölçümlerin belirlenmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu araştırmada elit badmintoncuların bazı motorik ve antropometrik özellikleriyle smaç hızı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışma, betimsel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli ile tasarlanmıştır. Çalışma grubunu Erzincan ilinde büyükler ve yıldızlar kategorisindeki 11 erkek (% 37.9) ve 18 kadın (% 62.1) olmak üzere toplam 29 sporcu oluşturmaktadır. Katılımcıların seçiminde ölçüt örnekleme yönteminden faydalanılmıştır. Antropometrik özelliklerden; vücut ağırlığı, boy uzunluğu, bacak uzunluğu, omuz genişliği, humerus bikondüler çapı, el bileği çapı, biiliak çapı, alt ekstremite çap ölçümleri, femur bikondüler çap, ayak bileği çapı, biceps çevresi fleksiyonda biceps çevresi, baldır ve uyluk çevresi ölçümleri yapılmıştır. Motorik özelliklerin ölçülmesinde dikey sıçrama testi, esneklik testi, bacak kuvveti testi, rast testi, radar gun uygulanmıştır. Verilerin analizinde, veri setinin basıklık-çarpıklık ve standartlaştırılmış Z puanları değerlendirilmiştir. Çalışmada antropometrik ve motorik özellikler ile smaç hızı arasındaki ilişkinin incelenmesi için Pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Bulgular: Büyükler kategorisindeki sporcuların gerçekleştirdikleri olduğun yerde sıçrayarak, adım alıp sıçrayarak, overhead ve hedefe smaç hızları, yıldızlarda ise makas hareketi yaparak, olduğun yerde, overhead ve backhand smaç hızları ile bazı antropometrik özellikler arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Büyükler kategorisindeki sporcuların gerçekleştirdikleri olduğun yerde, overhead, hedefsiz ve backhand smaç hızları, yıldızlarda ise makas hareketi yaparak, olduğun yerde, overhead ve backhand smaç hızları ile bazı motorik özellikler arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Büyükler kategorisinde boy uzunluğu, omuz genişliği, dirsek çapı, biceps çevresi ve fleksiyonda biceps çevresi, yıldızlarda ise omuz genişliği ve göğüs çapı arttıkça smaç hızının da arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Büyüklerde ayak bileği çapı ve esneklik artışlarının smaç hızını olumsuz etkilediği belirlenmiştir. Büyüklerde dikey sıçrama maksimum, dikey sıçrama ortalama, bacak kuvveti sırt kuvveti, maksimum güç, minumum güç, ortalama güç, yorulma indeksi arttıkça smaç hızı artarken, yıldızlarda dikey sıçrama maksimum, dikey sıçrama ortalama ve minimum güç arttıkça smaç hızı artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Players must have general knowledge on how to increase their skills of movement and performance and sufficient information on how to develop their motor features. Moreover, it is needed to determine the impacts of traning on morphological structure and to define anthropometric measures in order to observe players performances. The objective of this study is to examine the relations between some motor and anthropometric characteristics and the smash speed of some elite badminton players. Material and Method: In this study, correlational survey model which is one of descriptive survey models was used. The population of the research group is constituted by 29 players including 11 males (% 37.9) and 18 females (% 62.1) from adults and junior category in Erzincan. Criterion sampling method was used in the selection of the participants. Necessary permissions were obtained from the Erzincan Provincial Directorate of Youth Services and Sports and from the parents in order to collect the data and perform the measurements. In order to collect the anthropometric data, body weight measurement, length measurements, height measurements, leg lenght measurements, diameter measurements (upper extremity diameter measurements, shoulder width, humerus bicondular diameter, wrist diameter, biiliac diameter, lower extremity diameter measurements, femur bicondular diameter, ankle diameter), circumference measurements (biceps circumference, biceps-flexed-circumference, calf circumference, thigh circumference measurement) were conducted. Vertical jump test, flexibility test, leg strength test, random test, fatigue index, radar gun were used in order to collect motoric data. In the analysis of the data, the kurtosis-skewness and standardized Z scores of the data set were evaluated. In the study, Pearson Correlation Test was used to examine the relationship between anthropometric and motoric characteristics and smash speed. Results: According to the anthropometric measurements, a significant relationship was determined between the jumps on the spot, strides and jumps, overhead the target smash speed performed by adults players; and scissors move, on the spot overhead and backhand smash speed performed by junior players. No significant relationship could be determined between the untargeted and backhand smash speeds in adults, and between the targeted and untargeted smash speeds by stepping and jumping in juniors. On the other hand, according to the motoric measurements, a significant difference was found between on the spot overhead performed by adults, untargeted and backhand smash speeds, and between on the spot overhead and backhand smash speeds performed by the juniors while doing the scissors movement. No significant relationship was found between the scissors movement, stepping and jumping and target smash speeds performed by adults, and between the target and untargeted smash speeds performed by juniors by stepping and jumping. Conclusion: According to the anthropometric features; the smash speed increases, as the height, shoulder width, elbow diameter, biceps circumference and flexed biceps circumference increase in the category of adults, as the shoulder width and chest diameter increase in the category of juniors; however, as the ankle diameter and flexibility increase in adults, the smash speed decreases. According to motoric features, smash speed increases as the vertical jump maximum, vertical jump average, leg strength, back strength, maximum power, minumum power, average power and the fatigue index increases in adult category; while the smash speed increases as vertical jump maximum, vertical jump average and minimum power increase in juniors.