Branşa özgü beceri öğretiminde sanal gerçeklik uygulamasının etkisinin incelenmesi
Investigation the effect of virtual reality application in teaching branch-specific skills
- Tez No: 861119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZHAN BAVLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı saha antrenmanlarına ek olarak gerçekleştirilen sanal gerçeklik (Virtual reality, VR) çalışmalarının basketbola özgü teknik beceri üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmaya 14-16 yaş aralığında daha önce basketbol eğitimi almamış 17 lise öğrencisi gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar Deney Grubu (DG) ve Kontrol Grubu (KG) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Her iki grup 8 hafta boyunca haftada iki gün 45 dk'lık basketbol saha antrenmanı gerçekleştirirken deney grubuna ayrıca haftada iki gün 15 dk'lık seanslarda sanal gerçeklik basketbol egzersizleri uygulanmıştır. 8 haftalık uygulama süreci öncesinde ve sonrasında gruplara top sürme, slalom, şut ve stop şut testleri uygulanmıştır. Deney grubuna ayrıca 8 hafta sonunda sanal gerçeklik değerlendirme anketi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of virtual reality (VR) exercises conducted in addition to on-court training on basketball-specific technical skills. Seventeen high school students, aged between 14 and 16, who had not received prior basketball training, volunteered for the study. Participants were divided into two groups: the Experimental Group (EG) and the Control Group (CG). Both groups engaged in 45-minute basketball court training sessions twice a week for eight weeks, while the EG additionally received 15-minute sessions of virtual reality basketball exercises twice a week. Before and after the 8-week intervention period, dribbling, slalom, shot, and stop shot tests were administered to both groups. Additionally, the EG underwent a virtual reality assessment survey after the 8-week period.