Yüksek irtifa roket testleri için gaz ejektör tasarımı
Steam ejector system in high altitude test (HAT) facility
- Tez No: 421029
- Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT OĞUZ EDİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Aircraft Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ejektörler, vakum oluşturmaya yarayan sistemler olarak 20'nci yüzyıl başlarında mühendislik tasarım parametreleri ortaya konularak tasarlanmaya başlanmıştır. Ejektörler, içerisine gönderilen hava veya sıvının hızını arttırarak basıncını azaltır ve çevrelerindeki havaya veya sıvıya vakum etkisi oluşturarak çalışırlar. Literatürde farklı şekillerde ve faklı kullanımlar için çeşitli ejektörlerin mevcut olduğunu görmek mümkündür. Genel olarak ejektörler, buharlı jet soğutma sistemleri, kimyasallar küçük kazanlara enjekte etmek, tohumların işlenmesi, termik santrallerde külün uzaklaştırılması, inşaat endüstrisinde de su ve beton karışımının pompalanması gibi alanlarda kullanılmaktadır. Bugüne kadar ejektölerin kullanıldığı farklı alanlar ve ses üstü akışlar için kullanılabilecek ejektörler incelenmiş, tasarım parametleri ortaya konularak yüksek irtifalı roket testlerinde kullanılabilecek bir ejektör tasarlanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın temel amacı, tasarım parametlerinin ortaya konularak yüksek irtifalı roket testlerinde kullanılabilecek bir ejektör tasarlanmasıdır. Bu bağlamda, bugüne kadar ejektörlerin kullanıldığı farklı alanlar ve ses üstü akışlar için kullanılabilecek ejektörler çalışmaya yön verebilmek için incelenmiştir. Yapılan tasarım, son aşamada, akış analizine tabi tutulmuş ve sonuçları ortaya çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
Steam ejectors are mostly used in variable applications such as propulsion, refrigeration, evacuation and aerospace. Ejectors are systems which are using to create vacuum. At the beginning of 20 th centuries, these systems are started to using by formulation of engineering design parameters. Steam ejectors are widely used in industrial and commercial applications. All in all, in this study, an ejector design is realized and this design evaluated in terms of aerodynamic properties. Any resistance analysis has not been carried in this design. During the designing of the ejector for high altitude rocket tests, some design models and parameters from technical litterateurs are considered. As a result, the main aim of this research is to design an ejector for high altitude rocket tests by determining the design parameters. Consequently, different usage areas of ejectors and ejectors for supersonic speed flows are investigated and reviewed to lead the project. After the completeness of design, flow analysis are carried on and results are evaluated.