Utilization of recycled concrete in structural members
- Tez No: 421115
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER İLKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. Birince bölümde çalışmanın amacından bahsedildi. İkinci bölümde geri dönüştürülmüş betonla ilgili daha önce yapılmış çalışmalardan bahsedildi. Türkiye'deki ve Almanya'daki geri dönüşüm politikaları ve aşamaları üçüncü bölümde anlatıldı. Beton karışım oranları, elek analizi, püknometre deneyleri, geri dönüştürülmüş agregalardaki klorid ve sülfat içeriği deneyleri, beton kıvam tesi, basınç dayanım testi, geri dönüştürülmüş beton kullanılarak yapılan betonlardaki klorid ve sülfat içeriği deneyleri, beton iç yapısı ve sis çemberi testi dördüncü bölümde bahsedilmiştir. Beşinci bölümde Berlin ve İstanbul'dan temin edilen geri dönüştürülmüş agregalardaki klorid ve sülfat içeriği tespitine, basnıç deneylerinin sonuçlarına, beton kıvam tespitine, geri dönüştürülmüş beton kullanılarak yapılan beton numunelerdeki klorid ve sülfat içeriğine, sis çemberi deney sonuçlarına ve beton iç yapısına yer verildi. %50, %75 ve 100% oranında geri dönüştürülmüş beton kullanımı için uygun karışım oranları bulundu. Sonuç ve tavsiyelere son bölümde yer verildi.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. In chapter one, the aim of this study is mentioned. In chapter two, literature review about recycled concrete is mentioned. Recycling process and recycling policy in Turkey and Germany is mentioned in chapter three. Concrete mixture proportion and experimental work such as test on aggregate, sieve analysis, pycnometer test, determination of chloride and sulfate content, and test on concrete such as flow table test, compressive strength test, determination of chloride and sulfate content, concrete microstructure and fog chamber test are placed in chapter four. In chapter five sulfate and chloride content of recycled concrete aggregate (RCA) from Istanbul and Berlin, compressive strength test results, flow table test results, sulfate and chloride content of concrete specimens made with RCA from Istanbul and Berlin, fog chamber results and concrete microstructure are mentioned. Concrete mixture proportion is for 50%, 75% and 100% percentage of RCA in concrete mixtures were obtained. The results, analyses, discussion and recommendations are mention in chapter six.