Dağıtık mimari tasarımı ve yönetim sistemi geliştirilmesi
Distributed architecture design and management system development
- Tez No: 421126
- Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF ADALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Dağıtık Sistemler, büyük ölçekli uygulamaların zaman ve alan gereksinimi konusunda karşılaştıkları engelleri aşma yönünde ortaya çıkmış bir mimari türüdür. Dağıtık sistemlere kadar olan zamanda geliştirilen mimariler, uygulamaları hızlandırma yönünde donanım (çok işlemcili sistemler, çok çekirdekli işlemciler vb.) ya da yazılım (istemci / sunucu vb.) alanında bir gelişim gösterse de uygulamaların büyüklüklerindeki artış ivmesini yakalayamamışlardır. Diğer yandan başarım kriterlerinin sınırlı sayıda fiziki bilgisayarlar üzerinde gerçekleştirilmek istenmesi, ortaya maliyeti yüksek bir çözüm çıkarmaktadır. Son zamanlarda, akıllı telefon ve tablet bilgisayarların yaygınlaşması, atanmış sistemlere yönelik işlemci, bellek gibi donanımların başarım / fiyat oranlarının artmasını sağlamıştır. Böylece mevcut geliştirilmiş ya da tasarlanacak düşük maliyetli atanmış sistemlerin birarada kullanılmasıyla, maliyeti yüksek hızlı bilgisayarlardan daha iyi başarım / fiyat oranı elde edilebileceği fikri ortaya çıkmıştır. Hedeflenen çalışmada amaç, büyük ölçekli örnek bir uygulamanın, dağıtık sistem mimarisi vasıtasıyla ayrıştırılıp atanmış bilgisayarlarda çalıştırılmasını sağlamak ve elde edilen başarım / fiyat oranının mevcut sistemlerle karşılaştırmasını yapmaktır. Bununla birlikte, sistemdeki donanım sayısının artması, sistemin sürdürebilirliğine ait riskleri, donanımlara dağıtmakta, böylece hem güvenilirlik hem de verimlilik anlamında daha iyi bir sistem ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Dağıtık sistemlere yönelik olarak yapılan literatür araştırmalarında; ana bilgisayar, istemci / sunucu, dağıtık nesne, bilgisayar kümeleri ve grid mimarileri incelenmiş, üstün ve eksik yönleri irdelenmiştir. Çalışmada, uygulamaların yüksek başarımlı olarak çalıştırılmak istenmesi ve mevcut atanmış bilgisayarların sınırlı kaynaklara sahip olması nedeniyle, çözüme yönelik en uygun mimarinin bilgisayar kümeleri mimarisi olduğu belirlenmiş ve tez kapsamında tercih edilen mimari olmuştur. Sayılan üstünlüklerine karşın bilgisayar kümeleri mimarisinin en önemli eksikliği platform esnekliği sağlamamasıdır. Çalıştırılacak uygulamanın atanmış bilgisayarın sahip olduğu işlemci mimarisi ve işletim sistemi ile uyumlu olması gerekmektedir. Ancak bilgisayar sistemlerinde genel olarak platform bağımsızlığı ile başarım arasında karşılıklı dışlama durumu hakimdir, yani platform bağımsızlığı beraberinde belirgin bir başarım kaybını da getirmektedir. Tezin amacındaki öncelik başarım artırımı olduğundan, platform bağımsızlığı değerlendirme dışında kalmıştır. Bilgisayar kümeleri mimarisinde, ana bir bilgisayar üzerinden merkezi bir yönetim yazılımı vasıtasıyla sistemdeki düğümler yönetilmekte, uygulama alt görevlerinin dağıtılıp çalıştırılması sağlanmaktadır. Bu tez çalışmasıyla bir Merkez Yönetim Yazılımı ve sınamaya yönelik olarak matris çarpımı tabanlı bir matematiksel uygulama geliştirilmiş, bu uygulamanın geliştirilen Merkez Yönetim Yazılımı vasıtasıyla düğümlere aktarılıp çalıştırılması gerçekleştirilmiştir. Benzer çalışmalardan farklı olarak, güvenilirliğin artırılmasına yönelik olarak çoklu çalıştırma, birebir yedekleme ve havuz yedekleme yöntemleri incelenmiştir. Havuz yedekleme yönteminde diğer yöntemlere göre daha az sayıda düğümün sürdürebilirlik kümeleri olarak işaretlenip bekletilmesi, bununla beraber diğer yöntemlerden daha iyi güvenilirlik sağlaması, sistemin güvenilirliğinin sağlanması noktasında yeterli imkanı sağlamış olup, tez kapsamında tercih edilmiştir. Diğer taraftan verimi artırmaya yönelik olarak, dosya aktarımlarında, MD5 bazlı kontroller konularak dosya aktarımı optimize edilmiş ve aynı dosyaların tekrarlı aktarımı engellenmiş, tasarlanan önceliklendirme algoritması ile düğümler önceliklendirilmiş, böylece düğümlerde çalıştırılacak uygulama alt görevlerine öncelik değeri atama imkanı verilmiş, düğümlerin homojen kullanımı sağlanarak yaşlanma oranları dengelenmiş, böylece sistemin ilk bozulma anı ötelenmiştir. Haberleşme altyapısının seçimine yönelik çalışmada, Berkeley Soketleri, Mesaj Aktarım Arabirimi, Uzak Yordam Çağrısı ve Dağıtık Paylaşımlı Bellek yapıları incelenmiş, hem kullanılacak atanmış bilgisayarların farklı yapılandırma gereksinimleri, hem de başarım ekseninde yapılan araştırma sonuçlarına göre, geliştirilen uygulamada bilgisayar kümeleri mimarisinde çokça kullanılan Mesaj Aktarım Arabirimi yerine TCP / IP tabanlı Berkeley Soketleri tercih edilmiştir. Haberleşme altyapısı olarak Berkeley Soketlerinin seçilmesinden dolayı, aktarılmak istenen nesnelere ya da dosyalara ilişkin verilerin serileştirilerek mesaj yapısına eklenmesi ve karşı tarafta aynı verinin mesajdan ayrıştırılarak ilgili nesnelerin ya da dosyaların oluşturulması işlemine ilişkin mesajlaşma yapısı ayrıca tanımlanmış ve geliştirilen Merkez Yönetim Yazılımına entegre edilmiştir. Geliştirilen yazılıma referans olması açısından, OSCAR, ROCKS, WareWulf, xCAT ve Debian Küme Bileşenleri incelenmiş, farklı yönleri karşılaştırılmıştır. Merkez Yönetim Yazılımı, uygulamanın ayrıştırılarak düğümlerde çalıştırılmasına ilişkin tüm süreci dağıtıcı, toplayıcı(lar) ve düğüm(ler) den oluşan üç ana bileşenle gerçekleştirmektedir. Dağıtıcı tüm süreci yönetmek yerine sadece toplayıcı ve düğümleri yönetmekte, böylece hem tüm sürecin yönetimi kolaylaşmakta hem de yazılım içerisinde bileşen bazlı yalıtım sağlanmaktadır. Toplayıcı ve düğümler arası aktarım dağıtıcıdan bağımsızlaştığı için haberleşme ve senkronizasyon gibi ek işler ortadan kalkmıştır. Toplayıcı, uygulamanın bulunduğu bilgisayarda çalışıp, uygulamaya ilişkin paralelleşmiş alt görevlerin tanımlandığı kural dosyalarını çözmekte ve alt görevlerin düğümlere aktarımını sağlamaktadır. Düğümler ise toplayıcılardan gelen kural ve kuralla ilgili dosyaların çalıştırılmasını sağlamaktadırlar. Düğümlerde çalıştırılacak uygulamaya ilişkin dosyalar ve değiştirge kümeleri gibi tüm gereksinimler uygulama sahibi tarafından kural listesi halinde tanımlanmakta ve kural dosyalarında barındırılmaktadır. Kurallar dağıtımı yapılacak uygulamanın içeriğine dair bir bilgi barındırmazlar, uygulamaya bakışları sadece dosya ve değiştirge listeleri ve bunların çalıştırılma şekillerinden ibarettir. Dolayısıyla merkez yönetim yazılımının uygulamaya olan saydamlığını sağlamış olurlar. Sistemin sınanması iki farklı bilgisayar ve dört farklı atanmış bilgisayar kullanarak gerçekleştirilmiştir. Sınanan atanmış bilgisayarlar sırasıyla, Raspberry PI Model B, Raspberry PI 2 Model B, BeagleBone Black Model C ve HardKernel ODROID U3 olup maliyetleri, referans bilgisayarın yaklaşık %6-11 arasındadırlar. Sistemin sınanması üç aşamada gerçekleştirilmiştir. Önce referans bilgisayarda uygulama alt görevleri paralel olarak çalıştırılmış ve tek işlemci ve tek depolama birimi kullanımı gibi seri çalışma zorunluluklarından dolayı, toplam başarımın düğüm sayısı ile orantılı artmadığı görülmüştür. Ardından atanmış bilgisayarlarla aynı sınama tekrarlanmış, bu sefer toplam başarımın düğüm sayısı ile orantılı arttığı görülmüştür. Buradan çıkan sonuç, seri çalışmaya yönelik tek etken olan ağdan veri aktarımının sistem başarımına etkisinin çok az olduğudur. Sonrasında temin edilen donanımlar teker teker sınanmış ve elde edilen sınama sonuçlarında, referans bilgisayara göre sırasıyla %4, %21, %11 ve %48'lik başarım sonuçları elde edilmiştir. Son olarak yapılan maliyet analizinde, referans bilgisayar ile atanmış bilgisayarların başarım / fiyat oranları karşılaştırılmış, atanmış bilgisayarların referans bilgisayara alternatif olup olmadıkları sınanmıştır. Sınama sonuçlarında, referans bilgisayara göre sırasıyla %58, %289, %156 ve %314'lük başarım / fiyat oranları elde edilmiştir. Buna göre ilk versiyon Raspberry PI atanmış bilgisayarı hariç, tüm atanmış bilgisayarlar referans bilgisayardan daha iyi başarım / fiyat oranı göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
Distributed System architecture has emerged as a result of the efforts focused on solving the time and space issues of large-scale applications. Prior architectures had taken hardware (multi-processor systems, multi-core processors, etc.) or software (client / server etc.) based approaches to speed up computationally demanding applications, however, these approaches could not keep up with the growth in application scale. On the other hand, achieving the target performance with a constant number of server computers results in high cost solutions. Recent increases in the use of smart phones and tablet computers have triggered substantial improvements in the cost / performance ratios of embedded grade processors and memory components. This observation has led to the idea that it can be possible to build systems with better cost / performance ratios compared to high-end server based systems using existing or custom designed embedded systems. The goal of this work is to divide a large-scale application into small chunks of work that are executed on embedded computers and compare the cost / performance ratio of the resulting system with the existing server based systems. An additional advantage of the resulting system is that the increased number of computers that constitute the system helps distribute the risks associated with system sustainability across a larger number of sub-systems, improving the overall system reliability and efficiency. In the literature survey conducted on distributed systems, mainframe, client/server, distributed objects, computer cluster and grid architectures have been examined, advantages and disadvantages of these architectures have been analyzed. Based on the conducted work, it has been concluded that since the target applications are to be run with high performance and since embedded computers have limited computation resources, the architecture that is best suited for large scale applications is computer clusters, therefore it is selected as the preferred architecture in the thesis. However, computer cluster architecture is not without shortcomings, the most important of which is their lack of platform flexibility. The application to be executed on the computers must be compatible with the processor architecture and the operating system available on the cluster nodes. Within the context of computer systems, platform independence and performance are contradicting design goals, that is, platform independence comes with an apparent performance loss. Since the main goal of this thesis is to increase performance, platform independence will not be taken into account. Computer cluster architecture is based on a central management software on the manager node managing all the nodes present in the cluster to distribute and execute subtasks of the application. The work described in this thesis consists of a central management software along with a matrix multiplication based test application. The resulting control software was used to distribute and execute the matrix multiplication work among nodes. Different from the previous works on this topic, multiple execution, one-to-one backup and pool backup approaches have been examined to increase system reliability. Pool backup approach marks fewer nodes to be kept as sustainability nodes compared to the other approaches, however, still provides better reliability. As a result, pool backup was chosen as the preferred approach in this thesis. On the other hand, system efficiency was increased by (1) optimizing file transfers by avoiding redundant transfers via MD5 based controls, (2) using the scoring algorithm designed as part of this thesis to prioritize the nodes providing a mechanism to assign priority scores to subtasks to be executed at nodes, (3) homogenizing use among all nodes to equalize weathering rates and delay the first breakdown. Regarding the choice of communication framework, Berkeley Sockets, Message Passing Interface, Remote Procedure Call and Distributed Shared Memory approaches have been analyzed. Considering the embedded computers to be used can have varying configuration requirements and in the light of performance tests TCP/IP based Berkeley Sockets was preferred instead of Message Passing Interface, which is typically used in computer clusters. As a result of using Berkeley Sockets, a new messaging structure was designed, implemented and integrated into the central management software. This new structure serializes the objects and files to be transferred, adds to the message structure, and on the receiving side extracts these from the message and reconstructs the objects and files. OSCAR, ROCKS, WareWulf, xCAT and Debian Cluster Components were studied and compared to each other to serve as a reference to the developed software. The central management software achieves partitioning the application into subtasks and executing these subtasks on nodes by three main components, namely, distributor, collector(s) and node(s). Instead of orchestrating the whole process, the distributor only manages the collectors and nodes, simplifying the management of the process and providing component level insulation. Since the transfers between the collector and the nodes are independent of the distributor, there is no need for messaging and synchronization mechanisms between these units. The collector simply processes the rule files that reside on the computers where the application subtasks are located and achieves the transfer of the subtasks to the nodes. Finally, the nodes use the rules and associated files coming from the collector to execute their jobs. All the requirements such as the files that are associated with the subtask to be executed at a node and the parameters are defined as a rule list by the user and stored in rule files. The rules have no specific information about the application to be distributed among the nodes. From the system's point of view, the application is simply a bunch of files, parameter sets and the way the subtasks are to be executed. This guarantees that the central management software is completely agnostic to the application to be executed. The proposed system was tested with two desktop computers and four different types of embedded computers. The embedded computers are Raspberry PI Model B, Raspberry PI 2 Model B, BeagleBone Black Model C and HardKernel ODROID U3. The costs of these embedded computers are within 6-11% of the reference computer. The tests were conducted in three stages. First, the application was run on the reference computer with all the subtasks parallelized. It was observed that the performance did not scale with the number of nodes due to serial execution limitations such as having a single processor and single storage unit. Next, the same application was run on the embedded computers with all the subtasks parallelized and the performance was observed to scale with the number of nodes. This observation leads to the conclusion that the data transfer over network, which is the only serializing factor for this scenario, has negligible effect on the overall performance. Then all the embedded computers were tested separately and their performances relative to the reference computer were measured as 4%, 21%, 11% and 48%, respectively. Finally, a cost analysis was conducted where the cost / performance ratios of the embedded computers were compared to the reference computer to see if these embedded computers can be considered as an alternative to the reference computer. The resulting cost / performance ratios were found to be 58%, 289%, 156% and 314%, respectively. Based on these results, all embedded computers except for first version of Raspberry PI have better cost / performance ratios compared to the reference computer.