Dynamic investigation of stick-slip oscillations on a translating friction band
Yapışma-kayma salınımlarının sürtünme bandı üzerinde incelenmesi
  1. Tez No: 421176
  2. Yazar: ANIL ŞENGÜLER
  3. Danışmanlar: DR. OSMAN TAHA ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Günümüz dünyasında, otomobil, otobüs ve kamyon vb. kara araçları, yüzeyler arasındaki sürtünmeden yararlanıp; sahip olduğu kinetik enerjiyi ısı enerjisine çevirerek frenleme yapmaktadır. Fren sistemlerindeki sürtünmeden kaynaklanan fren titreşim ve gürültü problemleri, bu sistemlerin icadından beri problem teşkil etmektedir. Bu durum insan hayatını doğrudan etkilemese bile, daha sessiz ve dengeli sistemler elde etme isteğinden ötürü, bu konuyla ilgili pek çok araştırma yapılmıştır. Fren sistemlerinin komplike dinamik karakteristiklerinden dolayı henüz ortaya kesin bir çözüm konulamamıştır. Bu projenin asıl amacı, groan problemini incelemektir. Fren groan problemi, frenleme esnasında araç yavaşça durdurulduğunda veya kalkış esnasında araç yavaşça hareket ettirildiğinde meydana gelir. Fren sistemlerindeki titreşimler, yüksek, orta ve düşük frekanslı titreşimler olarak gruplandırılmaktadır. Fren groan problemi, orta frekanslı titreşim kaynaklı bir gürültü problemidir. Fren groan problemi, düşük hızlarda meydana gelir, 100-500 Hz. lik orta frekans aralığında rahatsız edici bir gürültü şeklinde ortaya çıkar. Bu proje matematik model formülasyonu, deney sistemi dizaynı, fren groan probleminin gözlemlenmesini ve değerlendirilmesini içermektedir. Bu problemin ana kaynağı olarak, çeşitli lineer olmayan etkilerden oluşan yapışma-kayma salınımları ve sürtünme katsayısının lineer olmayan karakteristiği düşünülmektedir. Tezin konusu olarak da groan problemine sebebiyet veren yapışma-kayma salınımlarının incelenmesi seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Brake noise and vibration, which is caused by the friction on the system, has been a problem since the creation of the brake system. Even though these problems do not influence human life directly, many researches are made to obtain more quiet and balanced systems. However, it has not been found a concrete solution yet because of the complex dynamical characteristics of brake systems. The main goal of this thesis is to investigate the groan problem. Vehicle brake groan is a mid-frequency, friction-induced forced vibration problem. Brake groan problem occurs at very low speeds of brake systems, and undesired vibrations emerge at mid- frequency band such as 100-500 Hz. This project includes formulation, design, examination and evaluation to simulate brake groan problem. The major source mechanism to this problem is known as stick-slip vibrations that are led by several nonlinear effects, and the nonlinear characteristics of friction coefficient are believed to be the major source.