Durum uzay metodu ile ekzotermik (ısı yayan) kimyasal reaktörü simüle eden ısıl sistemin parametrelerinin tespiti ve geri beslemeli kontrolü
Determination of the thermal system parameters which simulates an exothermic chemical reactor with state space method and feedback control
- Tez No: 421275
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUNALİ ŞAŞMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada ekzotermik kimyasal reaktörü fiziksel olarak simüle eden bir ısıl sistem oluşturulmuştur, bu ısıl sistem üzerinde, proses kontrol biliminin temel yöntemleri olan ve bir kontrol edicinin parametrelerinin tespit edilmesinde uygulanan basamak testleri yapılmıştır. Elde edilen değerler ve matematiksel denklemler kullanılarak sistemin durum uzay modeli oluşturulmuş ve sistemin iç sıcaklığı ile ceket soğutma suyu debisi arasındaki transfer fonksiyonu bulunmuştur. Ayrıca, bu tespitlerden sonra sistemin dijital simülasyonu yapılarak ve frekans cevabı elde edilerek kararlılık şartları belirlenmiştir. Sistemin kontrolü için dijital simülasyonda çeşitli kontrol edici parametreleri denenmiştir. Bu parametreler kullanılarak sisteme basamak ve sinüsoidal darbe girişleri verilerek sistemin tepkisi incelenmiş ve sistem için uygun kontrol edici parametreleri tespit edilmiştir. Isıl sistemin geri beslemeli kontrol çevrimi simulink ortamında oluşturulmuş ve bu çevrime uygulanan bozan etkenler(Q ısıtıcı ve Ftnk) regülasyon kontrol ile belli bir süre sonra sistemin tekrar dengeye gelmesi sağlanmıştır. Son olarak ısıl sisteme belli bir sıcaklık referans değeri verilmiş olup, sistemin bu referans değerine ulaşması servo kontrol ile sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this project, a thermal system that physically simulating the exothermic chemical reactor had established and the parameters of a controller had determined by applying step forcing functions, which are the basic methods of the process control. The state space model of the system was created with the obtained values and the used mathematical equations, after then transfer function of the system between internal temperature of tank and jacket cooling water flow rate, has been found. In addition, after the findings transfer function of the system, stability conditions were determined with digital simulation and frequency response analysis. To control the system, a variety of controller parameters had tested on the digital simulation. By using these parameters, step and sinusoidal pulse inputs are examined on the system and the most suitable controller parameters were found for the system. Feedback control loop of the thermal system was created in Simulink environment and distorting factors applied to this cycle (Q heating and Ftnk ) after a certain time the stability has been brought back with regulation control system. Finally, a certain temperature value is assigned the thermal system, to reach this reference value is provided by the servo control system.