Numeric-atom centered orbital basis sets with correlation consistency for 3d transition metals
3d geçiş metalleri için korelasyon uyumlu nümerik-atom merkezli baz kümesi
- Tez No: 421316
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RECAİ ELLİALTIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Physics and Physics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve Nanotıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
RPA, MP2, CCSD gibi bütün etkin korelasyon metotları toplam enerjinin baz setine göre yaklaşıklığının yavaş olmasından ciddi bir biçimde etkilenirler. Bu durum tek elektron sivri- lik durumunu açıklamaktaki zorluktan kaynaklanmaktadır. Bu yavaş yaklaşıklıktan kur- tulmak için baz setimize çok sayıda baz fonksiyonu eklemeliyiz. Elektronik Schrödinger denkleminde dalga fonksiyonu ψ'yi belli baz fonksiyonlarıyla tanımlanan atomik orbital- lerin lineer kombinasyonu şeklinde yazabildiğimiz için spesifik amaçlar için baz seti geliştir- ilmesi etkin bir araştırma alanıdır. Elektronik Schrödinger denkleminin çözümünde iki tip hata kaynağı vardır: Hata kaynaklarından biri seçilen baz setinden gelir diğeri ise seçilen değişken korelasyon metottan kaynaklanır. Metottan kaynaklanan hata değiştirilemese de baz setinden kaynaklanan hatalar tam baz ekstrapolasyonlarına uygun ve baz seti noksanlık hatalarını azaltacak uygun ve kompakt baz setleri geliştirilerek azaltılabilir. Bu yüzden, bu tezde, dondurulmuş-çekirdek rastgele faz yaklaşıklığı metodu ve numerik atom orbitaller kul- lanılarak 3d geçiş metalleri için moleküler hesaplamalarda kullanılacak yeni bir korelasyon uyumlu baz seti geliştirildi.
Özet (Çeviri)
All explicitly correlated methods such as RPA, MP2, CCSD etc. suffer heavily from slow convergence of total energy with respect to basis sets size. This is due to difficulty of explaining one electron cusp condition. To get rid of this slow convergence it is required to include high number of basis functions in our basis sets. Since ψ of all electron wave function of the many-body Schrödinger equation can be written as a linear combination of atomic orbitals which are defined by certain type of basis functions, developing basis sets for specific aims is a hot research avenue. Errors coming from the solution of electronic Schrödinger equation are twofold: One comes from chosen basis sets and other comes from exchange-correlation method. Despite the fact that error related to method is intrinsic to the method used, error related to basis set can be reduced by developing more compact basis sets that will be convenient for complete basis set extrapolations (CBS) that can systematically reduce the basis set incompleteness error (BSIE). So in this thesis, a new correlation consistent basis sets for use in molecular calculations of 3d transition metals has been developed using numeric-atom centered orbital basis sets employing frozen-core random phase approximations (RPA).