Entomopatojen fungus Beauveria bassiana (Bals.-Criv.) Vuill sporlarının bazı zararlı böcekler üzerindeki etkisinin incelenmesi
The investigation of the effect of entomopathogenic fungus Beauveria bassiana (Bals.-Criv.) Vuill spores on harmful insect pests
  1. Tez No: 421326
  2. Yazar: MELTEM ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. NEVİN KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Dünyada nüfus ve besin ihtiyacının giderek artması; tarımda verimliliği yükseltecek, ürün işleme ve depolama kayıplarında azaltmayı sağlayacak çalışmalara önem ve öncelik verilmesini gerektirmektedir. Böcekler hem tarlada hem de depolanmış ürünlerde ciddi hasarlara neden olmaktadır. Bu yüzden zararlı böcekler ile mücadelede oldukça önemli ve çevre, insan sağlığı üzerinde tehdit oluşturmayan biyolojik mücadele giderek önem kazanmaktadır. Zararlılara karşı biyolojik mücadelede kullanılacak ajanların, farklı yöntemler kullanılarak izolasyonu yapılabilir. Bu çalışmada Galleria tuzak yöntemi ve toprak seyreltme yöntemi kullanılarak Türkiye' nin farklı bölgelerinden 150 toprak örneği toplanmış ve 71 adet Beauveria bassiana izole edilmiştir. İzole edilen 71 adet B. bassiana' nın; 60' ı Galleria tuzak yöntemi kullanılarak, 11' i ise toprak seyreltme yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Bu çalışmada ülkemizin topraklarından rastgele seçilen 5 farklı B. bassiana (Deuteromycotina: Hyphomycetes) suşu ile 1 adet standart suşun (Danimarka) 3 farklı konsantrasyonu (1x105, 1x106 ve 1x107 konidiya/ml) tarım zararlıları olan Galleria mellonella (Lepidoptera: Pyralidae), Tenebrio molitor (Coleoptera: Tenebriodeae) ve Leptinotarsa decemlineata (Coleoptera: Chrysomelidae) larvaları üzerinde uygulaması yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda uygulanan 6 farklı fungus suşunun 3 farklı konsantrasyonu Galleria mellonella, Tenebrio molitor ve Leptinotarsa decemlineata üzerinde başarılı olmuştur. Her böcek türü üzerinde denenen fungus suşları farklı etki göstermişlerdir. LT50 ve LD50 değerlerine bakıldığında G. mellonella için Beytepe suşu, T. molitor için KVL 03129 ve Bolu suşları, L. decemlineata için ise KVL 03129 suşu daha etkili olduğu bulunmuştur. Farklı konsantrasyonlarda denenen B. bassiana suşlarının ortalama ölüm süreleri karşılaştırıldığında her suşun en yüksek dozunun en etkin olduğu bulunmuştur. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar B. bassiana suşlarının zararlılara karşı mücadelede etkili olduğunu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Population growth and and nutritional needs are required to give importance and priority to the studies that will increase agricultural productivity and reduce losses in storage and crop processing. Insects cause severe damage to both the field of stored products. For this reason, it is important to fight against pests through biological control which does not threaten the environment and human health. Agents which are used in biological control against pests can be isolated using various methods. In this study, 150 soil samples were collected at different areas of Turkey and entomopathogen fungi were isolated from these soils by Galleria bait and the soil dilution methods. . In the 150 soil samples, 60 entomopathogenic fungi out of 71, were obtained through Galleria, and the remaining 11 were obtained through soil dilution methods. In this study, 1x10⁷, 1x106, 1x105 conidia/ml concentrations of randomly selected from 5 different Beauveria bassiana starins and and 1 standard strain imported from Denmark were applied to the larvae of agricultural pests Galleria mellonella (Lepidoptera: Pyralidae), Tenebrio molitor (Coleoptera: Tenebrionidae) and Leptinotarsa decemlineata (Coleoptera: Chrysomelidae). As a result of this study, three different concentrations of six different fungi strains have been successfully applied on the Galleria mellonella, Tenebrio molitor and Leptinotarsa decemlineata.Each concentration of 6 different strains are found statistically significant compared to control group. Each insect species tested on fungi strains showed different effects. Considering the LT50 and LD50 values, it was found out that Beytepe strain was more effective for G. mellonella, KVL 03129 and Bolu strains were more effective for T. molitor, and L. decemlineata was more effective for the KVL 03129 strain. When the average death times of B. bassiana strains experimented on different concentrations were compared, it was found out that the highest concentration of each strain was the most effective. The results obtained in this study demonstrated that B. bassiana strains are effective in combating against the pests.