Ketonik Mannich bazları kullanılarak substitüe indol, benzimidazol ve benzotriazol bileşiklerinin sentezi
Synthesis of substituted indole, benzimidazole and benzotriazole compounds using ketonic Mannich bases
- Tez No: 421335
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÜNALEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ketonik Mannich bazları, primer veya sekonder aminlerin halojenür tuzları ile paraformaldehit ve en az bir aktif hidrojen atomu içeren keton bileşiklerinin kondenzasyonu sonucu kolaylıkla elde edilebilen bileşiklerdir. Ketonik Mannich bazlarının deaminasyon tepkimesiyle enon bileşikleri oluşur. Bu tez kapsamında 1H-indol, 1H-benzimidazol ve 1H-benzotriazol bileşiklerinin, ketonik Mannich bazlarından in situ oluşturulan enon bileşiklerine 1,4-katılması tepkimesiyle substitüe indol, benzimidazol ve benzotriazol bileşiklerinin sentezi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında sentezlenen ketonik Mannich bazları enon öncüsü olarak kullanılmıştır. İndol, benzimidazol ve benzotriazol bileşiklerinin Mannich bazlarıyla olan tepkimeleri Montmorillonit K10 varlığında ve H2O içerinde gerçekleştirilmiştir. Katılma tepkimeleri sonucu karbonil grubu taşıyan farklı alkil grupları substitüe indol, benzimidazol veya benzotriazol bileşikleri metalsiz ortamda çevre dostu K10 katalizliğinde sentezlenmiştir. Sentezlenen ürünlerin karakterizasyonu 1H NMR, 13C NMR ve HRMS teknikleri kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mannich bases can be easily obtained from the condensation of primary or secondary amines' halide salt, paraformaldehyde and at least one active hydrogen atom-containing ketones. Deamination reactions of ketonic Mannich bases forms enone compounds. In this work, synthesis of alkyl substituted indole, benzimidazole or benzotriazole compounds is intended through the 1,4-addition of 1H-indole, 1H-benzimidazole or 1H-benzotriazole to the in situ generated enones from Mannich bases. Ketonic Mannich bases were used as enone precursors. Reactions of 1H-indole, 1H-benzimidazole or 1H-benzotriazole were performed in the presence of montmorillonite K10 in H2O. Addition reactions resulted carbonyl bearing different alkyl groups substituted indoles, benzimidazoles or benzotriazoles using environmentally friendly K10 catalyst in metal free condition. Structures of the synthesized products were characterized by using 1H NMR, 13C NMR and HRMS techniques.