Role of foreign capital in Turkish economy and privatization
  1. Tez No: 42138
  2. Yazar: GÖKHAN SUNGUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN ALTUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Çalışmanın amacı (1) yabancı sermayenin Türk ekonomisi ve özelleştirmedeki rolünü anlayabilmek ve (2) yabancı sermayenin Türk ekonomisi ve özelleştirmedeki potansiyel rolleri üzerinde analiz yapmak ve önerilerde bulunmaktır. Ancak bu amacımı gerçekleştirmek için öncellikle“yabancı sermaye”ve“özelleştirme”konularını ayrı ayrı inceleyip konularla ilgili sorunları ortaya çıkarıp onlarla ilgili yorumları değerlendirerek kendi yorumumu oluşturdum. Özet olarak, yabancı sermayenin ülkemiz açısından sağlıklı bir mevzuatın mevcudiyeti ile büyük yararlar sağlayacağı; bu yüzden teşvik edilmesi gerektiği ve yine özelleştirmenin sağlıklı bir mevzuatın mevcudiyeti, kamuoyunun desteğinin tam sağlanması, öncelik ve hedeflerin doğru koyulabilmesi şartıyla ülkemize büyük yararlar sağlayacağı ve yabancı sermayenin özelleştirme plan ve programlarına dahili ile zaten doğal olarak hem“yabancı sermaye”hem“özelleştirme”konularında sıralanan birçok sorunun çözülebileceği inancındayım. Ancak özelleştirmenin her zaman bir araç, hiçbir zaman bir amaç olmaması gerektiği fikrine tamamıyla katılmaktayım. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Purpose of this study is (1) to understand the role foreign capital plays in Turkish economy and privatization and (2) to analyze and prospect the potential roles foreign capital may play in Turkish economy and privatization. But in order to reach my goal, I investigated the foreign capital and privatization separately; and, I developed my own interpretation as a result of analyzing the various interpretations related with foreign capital and privatization. In sum, I concluded that foreign capital will provide considerable benefits to our country with the condition of availability of a healthy legislation and; thus, it should be encouraged. Again with the condition of availability of a healthy legislation with public support, correct prioritizing and targeting, I believe that privatization will also result in great benefits to our country and most of the problems will be solved with the integration of foreign capital in Privatization Plan and Programs. But I fully agree on the idea that privatization should never be an objective itself but as a means to reach the objective of improving the performance of and the efficiency in Turkish economy.