Türkiye'deki özelleştirme uygulamaları konusunda bir değerlendirme örnek etüd: Türk Telekominükasyon A.Ş.'nin özelleştirilmesi
An Evaluation of the privatization programs in Turkey, case study: Privatization Türk Telekom A.Ş.
  1. Tez No: 63770
  2. Yazar: OSMAN AĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞAHİNÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET 1970'li yılların başında yaşanan ekonomik buhran sonucu, dünya genelinde arz yönlü neo-liberal ekonomik politikalarına bir kayış gerçekleşmiştir. Bu gelişmeyle beraber“özelleştirme”programaları da pek çok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkede uygulanmaya başlanmıştır. Çalışma içerisinde, ülkemiz için yapacağımız analize örnek oluşturmaları amacıyla İngiltere, Fransa, İtalya ve Meksika'nın özelleştirme deneyimleri incelenmektedir.“Özelleştirme”kavramını, devletin ekonomik faaliyetlerinin sınırlandırılması veya tamamen ortadan kaldırılması suretiyte ekonominin işleyişinde serbest piyasa ekonomisi koşullarının yaratılması şeklinde yürütülen her türlü ekonomik politikanın genelleştirilmiş adı olarak açıklayabiliriz. özelleştirme politikalarının, serbest piyasa ekonomisini güçlendirmek, sermaye piyasasını geliştirmek, yabancı sermayenin ülkeye girişini sağlamak, verimliliği artırmak, enflasyonu önlemek, KİT'lerin Hazine ve Merkez Bankası üzerindeki yükünü hafifletmek ve KİT'lerdeki' gizli işsizliği ortadan kaldırmak gibi ekonomik hedefleri olduğu gibi birtakım mali, toplumsal ve siyasi hedefleri de vardır. Bu bağlamda özelleştirmenin demokratikleşmeyle de ilgisini kurmak mümkündür. Özelleştirme programlarının uygulamasında karşılaşılan zorlukların başında doğru değer tespitini yapma ve uygun satış yöntemini seçme gelmektedir. En yaygın kullanılan özelleştirme yöntemleri olarak halka arz, blok satış, parçalı satış, kiralama ve işletme hakkının devrini sayabiliriz. Genç Türkiye Cumhuriyeti'nin ekonomik kalkınmasında lokomotif görevi üstlenmiş olan Kamu İktisadi Teşebbüsleri, zamanla yaşanan yönetim, finansman, istihdam, yatırım sorunları sebebiyle verimliliklerini yitirmişlerdir. 1980'li yıllarda başlayan serbest piyasa ekonomisine geçiş süreciyle birlikte buİİ kurumların ekonomik rehabilitasyonu yerine özelleştirilmeleri siyasi iktidarlarca benimsenmiştir. Ancak, başarısı için kamuoyunda geniş bir konsensüs oluşturulması gereken özelleştirme politikasına ülkemizde henüz bir ivme kazandın lamam ıştır. İncelediğimiz dünya örneklerinde 20-50 milyar dolar düzeyinde gerçekleştirilen özelleştirme gelirleri, ülkemizde sadece 3.5 milyar dolar seviyesinde kalmıştır (1985-1997). Çalışma içerisinde Türkiye'de bundan sonra gerçekleştirilecek özelleştirme programlarında bizce dikkat edilmesi gereken hususlara yer verilmiştir. Çalışmanın örnek etüdünü oluşturan Türk Telekomünikasyon A.Ş.'nin özelleştirilmesi ise kamuoyunda uzun süredir tartışmalara yol açmıştır. Haberleşme gibi, bilgi çağını yaşayan dünyamızın en hızlı gelişen ve önemli sektöründe tekel konumunda faaliyet gösteren bu kuruluşun özelleştirilmesinin oldukça dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT At the beginning of 1 970's, the economical crisis influencing all over the world has caused the diffusion of demand oriented neo-liberal economic policies. This new policy introduced the“privatization”programs that has been activated in many developed and under-developed countries such as England, France, Italy and Mexico. The privatization experiences of these countries is investigated through this work. Privatization can be expressed as, every kind of policies that limits or terminates the economical activities of the state for the purpose of establishment of market economy conditions. The main economical purposes of privatization are ; to enforce the market economy, develop the stock market, increase the incoming foreign capital, increase the productivity, prevent the inflation, decrease the load on Treasury and Central Bank and prevent the hidden unemployment in state organizations. Also many fiscal, social and political benefits such as democratization are expected from the privatization policies. The main difficulties met in the implementation of privatization policies are the determination of the value and the privatization methods. The State Economical Organizations have had great role in the economical development process in the beginning years of Republic of Turkey, but nowadays they have lost their productivity in the economy because of many administrative, financial, employment and investment problems. Influenced by the transition into the market economy, the politicians have preferred the privatization instead of the recreation of these organizations. Since the success in privatization needs consensus in the public opinion, it has not been accelerated enough yet and the privatization incomes have remained at about 3.5 billion USD. The work includes some important points about privatizationprograms in Turkey that may result with success. The case study is the privatization of Türk Telekomünikasyon A.Ş. that causes discussions for a few years in the public. The organization works as monopoly on telecommunication sector that is very important and rapid developing and this is why great care should be taken in privatization of this strategic organization.