Simetrik sayısal yarı gruplar
Symmetric numerical semigroups
- Tez No: 421394
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR METE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
S bir sayısal yarıgrup ve F(S), S'nin Frobenyus sayısı olmak üzere z ∉ S tamsayısı F(S)-z ∈ S olmasını gerektiriyor ise S'ye simetrik sayısal yarıgrup denir. Simetrik sayısal yarıgruplar kullanışlı özelliklere sahip olmalarından dolayı literatürde oldukça çalışılmışlardır. Bu tez çalışması, simetrik sayısal yarıgruplar üzerine bir derlemedir. Bu tezde olağanüstü özelliklere sahip olan simetrik sayısal yarıgrup aileleri ve değişmeli cebirin önemli tekniklerinden biri olan yapıştırma kavramı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
A numerical semigroup S with Frobenius number F(S) is symmetric, if every integer z ∉ S implies F(S)-z ∈ S. Symmetric numerical semigroups have been extensively studied because of their very useful on the properties. This thesis study is a survey on the symmetric numerical semigroup with extraordinary properties and the concept of gluing which is one of the most important tecniques in the commutative algebra have been investigated.