Sayısal radar video dağıtım sistemi tasarımı
Digital radar video distribution system design
  1. Tez No: 421405
  2. Yazar: SERKAN TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SARP ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Electrical and Electronics Engineering, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Sayısal Radar Video Dağıtım Sistemi; bağımsız radar sinyallerinin sensörlerden (radarlardan) alınarak ethernet ağı üzerinden sayısal olarak iletilmesi amaçlı olarak kullanılan bir video dağıtım sistemidir. Bu sistemler, önceleri yoğun işçilik ve zahmet gerektiren yüksek maliyetli analog dağıtım mimarisi üzerine kurulu iken, teknolojik gelişmeler ile birlikte ağ üzerinden sayısal dağıtım mimarisi üzerine kurulmaya başlanmıştır. Bu bir yandan kullanım kolaylığı ile güncel ve gelişen komuta kontrol sistemlerine hızlı uyarlanabilirlik sağlarken diğer yandan maliyeti, işçiliği ve hata giderme sürelerini önemli oranda azaltmaktadır. Bu nedenle radar videolarının sayısal ağ üzerinden dağıtılmasına yönelik çalışmalar önemli oranda ivme kazanmıştır. Projenin amacı; radar analog videolarının ayrık ve analog hatlarından alınarak işlenmesini ve ethernet ağı üzerinden gönderilmesini sağlayacak olan Radar Sinyal İşleme Cihaz prototipi tasarlamak ve gerekli olan süzme işlemlerini icra edecek gömülü uygulamaları geliştirerek sayısal radar video dağıtım sistemi fonksiyonunu icra etmektir.
Özet (Çeviri)
Digital Radar Video Distribution System is basically a video distribution system that takes discrete sensor (radar) signals as video source and digitally distributes combined data over ethernet network. The system is meanly used in military and civilian domains with increasing demand. Such systems were previously implemented upon analog distribution system architectures which require heavy workload and complexity in addition to excessive cost. But with the emerging of newer technologies, the system architectures began to be based on digital distribution over networks. Thus, the system installation complexity and recovery time are effectively reduced as well as total system cost. As a result, preferability of the system is increasing rapidly around the globe. The aim of this project is the design and prototyping of a Radar Signal Processing Device, which takes radar data from discrete radar interface then streams data over ethernet network after processing thus implementing to the function of digital radar video distribution system.