Gri ilişkisel analiz ve MOORA yöntemleriyle tedarikçi seçimi ve bir işletmede uygulaması
Supplier selection and implementation in a company using with grey reational analysis and MOORA methods
  1. Tez No: 421406
  2. Yazar: ÖZNUR ERGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KASIM BAYNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüzde artan rekabet koşullarına bağlı olarak işletmeler, süreçlerindeki çıktıya sebep olabilecek tüm değerleri en optimum şekilde yönetme çabası içerisindedirler. Tedarik zinciri yönetimi ise, bir işletmenin tedarikçiden başlayıp, nihai tüketiciye kadar devam eden bir döngüde optimum şekilde yönetmesi gereken bir süreçtir. Ana üreticilerin her geçen gün artan talep ve kriterleri nedeniyle tedarikçi seçim problemi ana işletme için oldukça zor bir karardır. Ana üreticiler tedarikçilerini seçerken birçok kriteri göz önünde bulundurarak kararlarını verirler. Bir tedarikçinin ana üreticinin siparişine dair yapmış olduğu herhangi bir gecikme, kalite hatası, fiyat değişikliği vb. bir hamle nihai tüketiciye giden ürünü direkt olarak etkilemektedir. Giderek artan rekabet koşullarında ana üreticinin ayakta kalabilmesi için, kendisiyle uyum içerisinde çalışabilecek tedarikçi seçmek ve o tedarikçi ile iş birliğini sürdürebilmek oldukça önemli bir karardır. Bu karar ana üretici tarafından verilirken birçok kriter devreye girmektedir ve ana üretici için seçim yapmak karmaşık bir hal almaktadır. Tedarikçi seçiminde birçok kriter olduğu için, tedarikçi seçimi problemleri en iyi çok kriterli karar verme yöntemleri ile çözülebilir. Bu çalışmada gıda sektöründe yer alan bir işletmede tedarikçi seçimi problemi ele alınmıştır ve belirli kriterlere göre 5 alternatif tedarikçi arasından en iyi olanı seçilmesi hedeflenmiştir. Çalışmada başlangıç olarak literatür taraması yapılmış ve uzman kişi görüşü alınmış olup tedarikçi seçimi için kriterler belirlenmiştir. Daha sonra bu kriterlerin ağırlıkları bulanık analitik hiyerarşi (Fuzzy AHP) yöntemiyle belirlenmiştir. Belirlenen bu ağırlıklara göre tedarikçiler, Gri İlişkisel Analiz ve MOORA yöntemiyle seçilip sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today, due to increasingly competitive environment the companies take aim supervising all the data that will make results for them. Supply chain management is a process that starts in a company from the suppliers and goes on until final consumers. Supplier selection is a difficult problem for main producer cause of the requests of main producers to suppliers that increase day to day. When main producers select the suppliers, they consider many criteria. A kind of mistake that supplier makes like delayed delivery, quality problem, or chancing the price etc. effect directly to final consumer. Due to increasing competition conditions, it is an important decision choosing the supplier that will work compatible with main producer and will go on cooperation with main producer. Main producer considers many criteria when choosing the supplier so this problem gets complicated. Cause of many criteria, the supplier selection problem is can be solved by using multi criteria decision making methods. In this study a supplier selection problem is solved in a food company and as the many criteria the best supplier choosing is aimed from 5 suppliers. Firstly literature research is made and talked with many experts when determined the criteria. After these criteria's weight is found by using fuzzy analytical hierarchy process. Then these weights suppliers are chosen by using grey relational analysis and MOORA method and the results evaluated