Halkla ilişkiler faaliyetlerinin kurum imajının oluşumuna etkisi: Erciyes Üniversitesi örneği
The effect of the formation to the organisation image of puplic relations activities: Erciyes University model
- Tez No: 421459
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Halkla İlişkiler, Education and Training, Public Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı Erciyes Üniversitesinin yapmış olduğu halkla ilişkiler faaliyetlerinin kurum imaj oluşumuna etkisine yönelik üniversite öğrencilerin algılarını tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda, Kayseri Erciyes Üniversitesi öğrencileri üzerinde bir alan araştırması yapılmıştır. Araştırma kapsamında Kayseri Erciyes Üniversitesinde öğrenim gören öğrenci sayısına bağlı olarak evrenin büyüklüğü hesaplanmış ve çeşitli bölümlerde okuyan öğrencilere (n:495) anket uygulanmıştır. Çalışma sonucunda öğrencilerin vermiş oldukları cevaplar neticesinde frekans tabloları ile yüzde ve frekans dağılımları yapılmış, kurumsal imaja yönelik tutumları belirlenmiştir. Elde edilen verilere göre üniversitelerde eğitim öğretim ortamının huzurlu ve güvenli olması, sanatsal, sportif vb. etkinlikler düzenlemesi, dereceye giren öğrencilere başarı bursu sağlıyor olması, fuarlara katılım, görsel malzemeler ve internetin kullanılması kurumsal imaj algısını olumlu yönde etkileyerek öğrencilerin tecih yapmakta etkili olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, öğrencilerin kurumsal imaj algılamaları cinsiyetlerine, ailelerin mesleklerine ve ailelerin gelirlerine göre farklılık gösterirken, yaşlarına, okudukları sınıflara, geldikleri bölgelere ve okudukları fakültelere göre farklılık göstermedikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of this research is to determine students' perceptions of the universiy that the public relations activities had been done by universities regarding the influence of organization image formation. For this porpuse, a field survey has been made on students from Kayseri Erciyes University. Within yhe context of reearch the size of stage calculated depending of the nımber of students in Kayseri Erciyes University and questionnaire was applied to students studying in various departments (n=495). After the study as a result of the answers were given by the students their frequency tables with the percent and frequency distiributions were made, their attitude was determined towards organizations image. According to the obtained data peaceful and secure edication enviroment in the universities, artistic, sports and etc. activities have been made, the success scholarship for winning students have been allowed, participation in the fairs, visual materials and the use of the internet by making a positive impact to the perception of organization image were determined to be effective on students' preferences. Additionally, perceptions of students to the organizations image differs from gender, family's jobs and according to their family's incomes, it has been identified that there are no differences accordinig to their age, the grade they study, the regions they come, and the faculties they study.