Ekrem Pamukçu'nun hayatı ve eserleri
- Tez No: 421477
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ALTUNGÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Merhum Prof. Dr. Ekrem Pamukçu kısa süreli hayatı boyunca kişiliği ve hümanist bakış açısı ile örnek bir bilim insanı olmuştur. Gerek Türkmen davasına yönelik çalışmaları, gerekse tarih boyunca Türklerin İslama olan katkılarını ele aldığı yazılarında diğer etnik kökenlere olan bakış açısı bu savı doğrulamaktadır. Doktora tezinin kitaplaştırılmış şekli niteliğindeki“Bağdat'ta İlk Türkler”adlı eseri önemli Türk komutanlarının İslam coğrafyasını korumadaki büyük yerlerini göstermektedir. Türklerin başarılarıyla dolu geçmişlerini her fırsatta hatırlattığı“Ey Türkmen Kadını”ise, Türkmen kadınlarını bilinçlendirmeye yöneliktir. Buradaki önemli husus, Türklük bilincinin diğer etnik kökenleri aşağı görmesinden değil; Irak coğrafyasında yaşayan diğer unsurlarla eşit haklara sahip olmayan Türkmenlerin aslında yaşadıkları topraklara verdikleri büyük emeği göstermek istemesinden kaynaklanmaktadır. Ekrem Pamukçu;gençlik yıllarının geçtiği coğrafyayı hiçbir zaman unutmamış, kısa süreli ömrü boyunca yazdığı eserler hep Irak Türkmenlerini aydınlatmak adına olmuştur.“Irak'ta Türkmen Boy ve Oymakları”adlı eseri,“Irak Türkmen Şairlerinden Nesrin Erbil”adlı şiir derlemesi ve“Bayatlar ve Irak Bayatları”,“Kerkük Tarihi”makaleleri Irak coğrafyasındaki Türkmen gerçeğine işaret eden eserleridir. 58 yıllık ömrü, Irak Türkmenlerinin davasının; bir bağımsızlık mücadelesi değil, yaşadıkları topraklarda eşit haklara sahip olmanın yani Iraklı olma şuurunun mücadelesi olduğunu haykırmakla geçmiştir.
Özet (Çeviri)
The late Prof.Dr. Ekrem Pamukçu became the exemplary scientific man throughout his short lived life with his personality and his views on humanity. This thesis confirms both; studies about Turks'case, the writings about the contributions of the turks on islam throughout history and the views on other ethnicities. His work named“Bağdat'ta İlk Türkler”which was his master's thesis and made into a book, shows a vast islam geographical area that was under the protection of turkish commanders and in every opportunity reminds the past of the turks which was full of success, ,where as“Ey Türkmen Kadını”is intended for raising awareness on Turks' women. The main point here is not to make other ethnicities inferior from the Turks' awareness, it is meant to show the big sacrifice made for their land by the Turks living in Iraq geographical region but could not possess equal rights with other elements. Ekrem Pamukçu did not forget a single moment of the geographical region he had passed during his young age. Throughout his short lived life all the work he had done was focused on Turks living in Iraq.The book named“Irak'ta Türkmen Boy ve Oymakları”, a poem collection named“Irak Türkmen Şairlerinden Nesrin Erbil”and articles like“Bayatlar ve Irak Bayatları”,“Kerkük Tarihi”, they are all works which show the truth about Turks in Iraq geographical region. The 58 years aged Turks'case is not about the struggle for independence, its about possessing equal rights on the lands they are living, like the“Iraklı olma şuuru”struggle wich passed with cry.