Evaluation of reform in Turkish electricity sector: A CGE analysis
Türkiye enerji sektöründe reformun değerlendirilmesi: Bir HGD [CGE] analizi
- Tez No: 421518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜÇÜK ALİ AKKEMİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
Türkiye elektrik piyasası 2001 yılından bu yana piyasanın serbestleştirilmesi, ayrıştırma, özelleştirme, organize elektrik piyasasının kurulması, perakende pazarının açılması ve bağımsız enerji piyasası denetim kumunun oluşturulması anlamında kapsamlı bir reform sürecinden geçmiştir. Bu doktora tezi, elektrik sektöründeki reformların ekonomiye etkisini statik hesaplanabilir genel denge (CGE) modeliyle incelenmektedir. Elde edilen sonuçlar, yapılan reformların ekonomiye büyük ölçüde olumlu etki ettiğini göstermektedir. Tüm kamu şirketlerin aynı anda serbestleştirilmesinin gayri safi yurtiçi hasılaya pozitif etki ettiği sonucuna varılmıştır. Kamu şirketlerinin gün öncesi piyasasına daha etkin katılımı da, özel sektördeki daha yaygın katılımın yarattığı etkiye benzer biçimde ekonomiye olumlu etki etmektedir. Her iki şokun ardından GSYH baz seviyelerinin %0,2-%0,3 üzerine çıkmaktadır. Talep tarafının piyasaya katılımın daha güçlü olması da ekonomiyi olumlu etkilemektedir. Tüm reform unsurlarının dahil edildiği simülasyon GSYH'yı baz seviyesinin üzerinde %0,2 bir etki yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey's electricity market has undergone extensive reform since 2001 through market liberalization, unbundling, privatization, and establishment of organized power markets, retail market opening, and the establishment of an independent energy regulatory authority. I employ a static computable general equilibrium (CGE) model to test the impact of power sector reform on the economy. Major findings suggest reform has been beneficial to the economy. Market liberalization has a positive impact on gross domestic product when implemented on all state-run companies simultaneously. Stronger participation of state-run companies in the day-ahead market generates a positive effect on the economy similar to that of larger private participation in the sector, with the GDP turning around 0.2-0.3% above its base levels after each shock. Stronger demand-side participation also affects the economy positively. A simulation of all reform elements combined generates a deviation of GDP by 0.2% above its baseline.