Öğrenci ve öğretim elemanlarının görüşlerine göre ilahiyat lisans programının amaçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the objectives of the faculty of theology undergraduate curriculum according to the opinions of students and teaching staff
  1. Tez No: 421526
  2. Yazar: AHMET YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN AKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 340
Özet
Bu araştırmanın amacı öğrenci ve öğretim elemanlarının görüşlerine göre İlahiyat Lisans Programının amaçlarının ne olduğunu, bu amaçların gerçekleşme durumunu, amaçlar ile programın diğer ögelerinin ilişkisini ortaya koymaktır. Araştırma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde problemin açıklandığı ve araştırmayla ilgili metodik bilgilerin olduğu giriş kısmına yer verilmektedir. İkinci bölümünün ilk başlığında öğretim elemanları ve öğrencilere yönelik kişisel verilere değinilmektedir. İkinci bölümün ikinci başlığında İlahiyat Lisans Programının amaçlarının ne olduğuna, bu amaçların gerçekleşme durumuna, amaçlar ile programın diğer ögelerinin ilişkisine dair bulgular betimlenip değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümünde araştırmanın sonuçlarına ve önerilerine yer verilmektedir. Tarama modelinin kullanıldığı araştırmada, anket tekniği ile üç farklı üniversiteden 437 öğrenci ve 78 öğretim elemanından veriler elde edilmiştir. Bu elde edilen veriler SPSS (Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programı) 21.0 programıyla analiz edilmiştir. Analiz edilen verilerden; İlahiyat Lisans Programının amaçlarının din görevlisi, İmam-Hatip Lisesi meslek dersi öğretmeni, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni ile ilahiyat akademisyeni yetiştirme olduğu ve bu amaçların gerçekleşmesinde eksikliklerin olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca, bu eksikliklerin programdaki derslerden, derslerdeki bilgilerden, kullanılan bazı yöntem ve materyallerden, yapılan ölçme-değerlendirmeden, programın süresinden, öğretim elemanı ve öğrenci özelliklerinden, İlahiyat Fakültesinin akademik yapılanmasından kaynaklandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is, according to the opinions of students and teaching staff, to determine what the objectives of The Faculty of Theology Undergraduate Curriculum are, the case of achievement of those objectives, relationship between those objectives and other curriculum elements. This study consists of three chapters. In the first chapter, the problem is described and methodological information about the research is explained as an introduction. In the first title of the second chapter it is addressed to personal data for teaching staff and students. In the second title of the second chapter, the findings about the objectives of The Faculty of Theology Undergraduate Curriculum, the cases of achievement of those objectives, relationships between those objectives and other curriculum elements are explained and evaluated. In the third chapter, the results and proposals of the study are given. Survey model is used in this study and data are collected from 437 students and 78 teaching staff from three different universities via questionnaire technique. These obtained data are analyzed by SPSS (Statistical Package for The Social Sciences) 21.0 program. From the analyzed data, it is observed that The Faculty of Theology Undergraduate Curriculum aims to bring up religious staff, Imam-Hatip High School vocational teachers, Religious Culture and Ethics Course teachers and the scholars of The Faculty of Theology. It is also understood that there are deficiencies in the achievement of those objectives. Furthermore, it is concluded that those deficiencies have been derived from courses in the curriculum, knowledge in the courses, used some methods and materials, measurement-evaluation, the period of curriculum, features of the students and the teaching staff, academic structure of The Faculty of Theology.