Tefsîru'l - Menâr'da Ulûmu'l - Kur'ân konularına yaklaşım
Tefsîru'l Menâr's approach to sci̇ence of Kur'ân
- Tez No: 421598
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
19.Yüzyılın sonlarında başlayıp 20.yüzyılın başlarında büyük bir ivme kazanarak devam eden modernizmin ve Batı'nın ilerleyişinin, işgallere karşı çöküş süreci yaşayan İslam dünyası üzerindeki olumsuz etkilerine bir tepki olarak gelişen 'Islahat' ya da 'Kur'an İslamına Dönüş' hareketi bu alanda fikir ve eylem üreten birçok mütefekkir yetiştirmiştir. M.Abduh ve Reşit Rıza bunlardan ikisidir. Bu çalışmamızda M. Abduh'un derslerinden yola çıkarak öğrencisi Reşit Rıza'nın kaleme aldığı Tefsiru'l Menar'da Ulum'ul Kur'an konularından bazılarına nasıl yaklaşıldığını incelemeye çalışacağız. Çağın değişen şartlarına Kur'an'dan cevap bulmak adına yazılmış bir tefsir olması hasebiyle Tefsiru'l Menar'ın yaklaşımı, bu hareketin tefsir ilmine getirdikleri yeni bakış açısını anlamamıza yardımcı olacaktır. Müelliflerin ulumu'l Kur'an konuları ile ilgili görüşleri klasik müfessirlerin görüşleri ile karşılaştırmalı olarak ele alınacaktır. Çalışmamızda ayrıca müellifinin hayatının ve yetiştiği ortamın, te'lif ettiği esere yansıdığı kabulünden yola çıkarak M.Abduh ve Reşit Rıza'nın hayatlarından bahsedilecektir.
Özet (Çeviri)
İmprovments and turning back to Kur'ân's Islam movement which developed in reaction to Modernism and Furtherance of West gained acceleration in the beginning of 20th century, has trained lots of thinker who produces idea and action in this subject. M.Abduh and Reşit Rıza are two of these thinkers. In this research, we will try to analyze how M.Abduh approach Science of Kur'ân according to Reşit Rıza's notes from Tefsîru'l- Menâr which was written during Abduh's lectures. Tefsîru'l- Menâr and its approach of finding answers from Kur'ân for changing environment of time helps us to understand the new perspective that they integrated to hermeneutics about Kur'ân. M.Abduh's and Reşit Rıza's ideas will be compared with other glossators' ideas. Also, in our research, we will mention to writer's life story because of idea which claims that the place person growth and life story of person reflects on books of that person