Mâide Sûresi 27 - 34. âyetler tefsiri bağlamında Hâbil - Kâbil kıssası, makâsıd-ı şerîa ve hirâbe suçu
The Story of Habi̇l and Babi̇l wi̇thi̇n the context of tafsi̇r of Surah at Mai̇dah 27 - 34 ayats, objecti̇ves of shari̇ah and bri̇gandage cri̇me
- Tez No: 421599
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Mâide Sûresi 27-34. Âyetler Tefsiri Bağlamında Hâbil-Kâbil Kıssası, Makâsıd-ı Şerîa Ve Hirâbe Suçu" ile ilgili bu çalışma bir giriş, dört bölüm ve sonuç kısmından meydana gelmektedir. Giriş kısmında konunun önemi, araştırmanın amacı, metodu, sınırlandırılması ve kullanılan kaynakların değerlendirilmesi hakkında genel bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde sûrenin isimlendirilmesi, nüzûl zamanı ve yeri, âyetlerinin sayısı, mushaftaki sırası, Nisâ sûresiyle münasebeti yani Mâide sûresinin genel özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde hâbil-kâbil ve kıssa kelimelerinin tanımları verilmiştir. Kur'ân kıssalarında tarihselcilik, hâbil-kâbil kıssasının Tevrat'ta ve tefsîr kitaplarında geçtiği versiyonu hakkında bilgi verilmiştir. Makâsıd-ı Şerîa başlığı altında ise Makâsıd-ı Şerîa ve zarûriyyat kelimelerinin tanımları verilmiştir. Beş temel zarûriyyat olan canın, dinin, aklın, neslin ve malın korunması üzerinde durulup başka zarûriyyatlarda ilave edilmiştir. Son bölümde ise hirâbe suçu ve cezası işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Surah Al-Maidah 27-34 . Interpretation of verses in the Context of Abel - Kabul parable of Makâsıd -i Series A and Hirâb Crime "is the study of the entrance , it consists of four chapters and the conclusion. The importance of the subject in the introduction, the aim of the research method, limited general information and evaluation of the resources used are given. Nomenclature sura in the first part, Hira, time and place , the number of verses , as the Qur'an , Surah Nisa of that information was given on the occasion of the general characteristics of Surah Al-Maidah . The second part of the definition of the Abel - kabul words and parables are given. Qur'an in the story of historicism, Abel - kabul are given information about the version of the story in the Old Testament and exegesis book now . Makâsıd -i Series titles under the definition of zarûriyyat Makâsıd - i series and the word is given . Five basic zarûriyyat 's life is the religion of reason , Focusing on the generation and protection of property was added in another zarûriyyat . In the last chapter hirâb crime and punishment it has been processed.