Avrupa'da ırkçılıkın değişen yüzü: İslamofobi
Changing face of racism in Europe: Islamphobia
  1. Tez No: 421605
  2. Yazar: MEHMET AKÇA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMUT KEDİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
İslamofobi, etnik temelli Irkçılık'ın, din olgusuyla perçinlenerek kimlik temelli bir hal almasıdır. Oryantalist bakış açısının bir yansıması olan bu eğilimin, günümüzde Avrupa entegrasyon projesinin temellerini sarsan ve etkin bir mücadeleyi gerekli kılan sosyal bir hastalık olduğu aşikardır. Ancak daha vahim olanı, bu olgunun giderek artan bir biçimde sosyo-kültürel hayatta ve siyasi arenada normalleşme ve meşrulaşma sürecine girmesidir. Avrupa ülkelerinde kendini İslamofobi üzerinden tanımlayan aşırı sağın önlenemez yükselişi bu durumun açık bir göstergesidir. 11 Eylül saldırıları, Ortadoğudaki şiddet olayları, küresel terör dalgası, Avrupa'ya göç eden müslümanların Avrupa Birliği'nde yaşanan ekonomik krizin etkisiyle bir yük olarak algılanması ve bu durumun göçmen karşıtlığına sebebiyet vermesi şeklinde sayılabilecek birtakım argümanlar, Avrupa'da İslamofobi algısının giderek artmasına neden olmaktadır. Bu çalışma, Avrupa'nın kronik sorunu olan Irkçılık'ın, kazandığı yeni tezahüre olan farkındalığı artırmak ve bu kapsamda yapılacak olan çalışmalara ışık tutmak amacını taşımaktadır. Bu çerçevede, Irk ve Irkçılık kavramları etrafında bir arka plan oluşturularak İslamofobi'nin Avrupa'da doğuşu dönemler halinde mercek altına alınmaktadır. İslamofobi'ye yol açan tüm etkenlerin detaylı şekilde incelenmesi suretiyle küresel terörden, kitlesel göç olgusuna, ekonomik krizlerden sosyal hayattaki örneklemlere kadar birçok materyal analize dahil edilmiştir. Son tahlilde çalışmada, İslamofobi'nin artık Avrupa'nın yadsınamaz bir gerçeği olduğu kabulünden hareketle bu olgunun azaltılması ve yok edilmesi adına verilen mücadelenin etkin(siz)liği tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Islamphobia is becoming an identity based status of ethnic based racism by being clinched with the religion case. It is obvious that this tendency which is a reflection of orientalist point of view, is a social disease which rocks the roots of European integration Project and makes efficient struggle essential. However, it is more serious that this case is increasingly entering into the process of normalization and legitimateness in a socio-cultural life and political field. Unstoppable rise of radical right who identified themselves with Islamphobia in European countries, is a clear indicator of this situation. Certain arguments such as; September 11 terrorist attacks, violence in Middle East, global terrorist incidents, Muslims' who have migrated to Europe being perceived as a burden due to the economic crisis in European Union and this situation's causing anti-immigrant attitudes lead the sense of Islamphobia to increase gradually in Europe. This study aims to increase the awareness of racism, which is a chronic problem of Europe, to its newly adopted manifestation and to clear up following studies in this context. Within this framework, the birth of Islamphobia in Europe is examined closer in periods by forming a background around the concepts of Race and Racism. A great number of materials from global terror to case of mass migration and from economic crises to samples in social life are included in the analysis by examining all factors causing Islamphobia in detail. In the last analysis, in the study (in)effectiveness of the struggle in order to minimize or do away with this case is discussed considering the accepted fact that Islamphobia is stubborn fact of Europe ever after.