Tüketici satın alma karar süreci: Üniversite öğrencilerinin özel yurt seçimleri ve memnuniyetleri
Consumer purchase decision process: Choices and satisfaction levels of university students about private dormitories
- Tez No: 421604
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Üniversite eğitimine dahil olan öğrencilerinin büyük çoğunluğu ailelerinden uzakta başka bir kentte öğrenimlerini sürdürmek durumundadırlar. Bu durumun sonucunda öğrenciler yeni ve tanımadığı bir çevreye adapte olma, yeni insanlarla ilişkiler geliştirme, barınma, beslenme, ekonomik zorlukları aşma, sosyal ve kültürel gereksinimlerini karşılama ve kültürel farklıklardan kaynaklanan toplumsal baskılar şeklindeki sorunlarla mücadele etmektedirler. Bununla birlikte üniversite öğrencilerinin ilk olarak karşılaştığı sorun, barınma sorunu olmaktadır. Türkiye'de üniversite öğrencilerinin barınma sorunu çözmede başvurdukları yollar özel konut kiralama, yakın akrabaları ile birlikte kalma, kamusal yurtlar, üniversite yurtları, misafirhaneler ve özel yurtlar şeklinde sıralanmaktadır. Bu araştırmada üniversite eğitimi sürecinde barınma yeri olarak özel yurtları seçen öğrencilerin özel yurt satın alma davranışlarının ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda Karabük ilinde özel yurtlarda kalmakta olan 445 üniversite öğrencisinden Şubat-Haziran 2015 döneminde anket tekniği kullanılarak veri elde edilmiştir. Anket verileri, satın alma kararı (fiziksel imkanlar, sosyokültürel imkanlar, ekonomik imkanlar) ve satın alma memnuniyeti (yemek memnuniyeti, sosyokültürel memnuniyet, yönetsel memnuniyet, çevresel memnuniyet) ilişkisi kapsamında“bağımsız örneklemler için t-testi”,“tek faktörlü varyans analizi”,“Tukey (HSD) testi”ve“korelasyon”analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The majority of the students that are included in the university education have to continue their studies in another city far from their families. As a result of this situation, the students are struggling against problems such as adapting to a new and unfamiliar environment, developing relationships with new people, accommodation, nutrition, overcoming economic difficulties, meeting social and cultural needs and societal pressures resulted from cultural differences. Along with that, the very first problem the university students encounter is the accommodation problem. The methods preferred by the university students in Turkey in order to solve this accommodation problem can be listed as renting private flat, staying with close relative, public dormitories, university dormitories, guest houses and private boarding houses. In this study, it is aimed to reveal the private dormitory purchasing behaviors of the students that choose private dormitories as their place of accommodation throughout their studies. In accordance with this aim, data was acquired from 445 university students staying at private dormitories in the city of Karabuk through using survey technique in the period of February – June 2015. Within the scope of survey data, purchasing decision (physical opportunities, socio-cultural opportunities, economic opportunities) and purchasing satisfaction (food satisfaction, socio-cultural satisfaction, environmental satisfaction) relation,“t-test for independent samples”,“single factor variance analysis”,“Turkey (HSD) test”and“correlation”were analyzed.