Sınıf öğretmenlerinin 4. sınıf fen ve teknoloji dersi alt branşlarına (fizik, kimya ve biyoloji) yönelik öz - yeterliklerinin incelenmesi
In this study, self - sufficiency of classrooms teachers of 4th grade for the classes of physics, chemistry and biology were analyzed
  1. Tez No: 421613
  2. Yazar: YÜKSEL ÇABUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL KENAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu araştırmada; sınıf öğretmenlerinin 4. sınıf fen ve teknoloji dersi alt branşlarına yönelik öz-yeterlik düzeyleri ile öğretmenlerin tanımlayıcı özelliklerine göre alt branşlarına yönelik öz-yeterlik düzeyleri ve aralarındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırma karma modelli olup, veri toplama araçları olarak 'Fizik Konuları Öz-yeterlik Ölçeği', 'Kimya Konuları Öz-yeterlik Ölçeği', 'Biyoloji Konuları Öz-yeterlik Ölçeği', Kişisel Bilgi Formu ve Görüşme Formu kullanılmıştır. Örneklemi, Ankara Yenimahalle ilçesindeki özel ve devlet, ilkokullarında çalışan ve rastgele seçilen 544 öğretmenden oluşmaktadır.Ölçeklerden elde edilen veriler, betimsel istatistik metotları; ANOVA, t testi ve sonrasında farklılıkları belirlemek üzere tamamlayıcı post-hoc analizi olarak Tukey testi kullanılmıştır. Sürekli değişkenler arasında doğrusal ilişkinin şiddeti ve yönünü belirlemek üzere Pearson Korelasyon ve regresyon analizi uygulanmıştır. Araştrımada önce anketle pilot uygulama yapılarak, ölçek çalışma grubu üzerinde uygulanmış, ölçeğin faktör yapısı incelenmiş, açımlayıcı faktör analizi (AFA) yapılarak yapı geçerliği test edilmiştir. Madde-test puanı korelasyonları, iç tutarlık katsayısı Cronbach Alfa hesaplanmıştır. Faktör analizi sonucunda 'Fizik Konuları Öz-yeterlik Ölçeği' KMO=.910 olarak üç faktörlü ve C. alpha .916 olduğu; 'Kimya Konuları Öz-Yeterlik Ölçeği' KMO=.921 olarak iki faktörlü ve C.alpha .914 olduğu; 'Biyoloji Konuları Öz-yeterlik Ölçeği' KMO=.940 olarak iki faktörlü ve C. alpha değerinin .929 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; self-efficacy levels of 4th grade classroom teachers in science and technology courses` sub-branches and their characteristics self-efficacy levels for sub-branches and also the relationship between them were investigated. The study was made with a mixed model and determined the relations between self-sufficiency levels and correlations. In the study, Physics Topics Self-sufficiency Model, Chemistry Topics Self-sufficiency Model, Biology Topics Self-sufficiency Model and Personal Data Form were developed by the researcher and these models were used to collect quantitative data. The study consists of randomly chosen 544 teachers who work in public and private schools in Yenimahalle, Ankara-Turkey. Collected data and statistical methods; models, mean, standard statistics, definitive statistics methods were used in ANOVA, t test and Turkey test was used for post hoc analysis in order to determine the differences. Also, Pearson Co-relations and Regression were used and regression hypothesis tests were done. Firstly this study applied by doing survey to the pilot group. The factorial structure of the study was studied and structural efficiency was tested. Item-test grade correlations, self-consistency grades Cronbach Alfa were calculated. After factor analysis Psychics Topics self-sufficiency KMO=.910 and alpha value. 916; Chemistry Topics Self Sufficiency KMO=.921 with two factors and alpha value .914; Biology Topics Self-sufficiency KMO=.940 with two factors and alpha value .929. All of the topics' mean were high.