Uluslararası kuruluşlar açısından çalışma hayatında toplumsal cinsiyet eşitliği politikaları ve Türkiye'de çalışma hayatına yansımaları
The Gender equity policies in the working life in terms of international organizations and the reflections to the working life in Turkey
  1. Tez No: 421624
  2. Yazar: ESRA NUR KAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YÜKSEL OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Çalışma İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Geçmişten günümüze değin çalışma hayatının birinci aktörleri hep erkekler olmuştur. Kadınlar ise çalışma hayatında silik roller üstlenmiş olup sınırlı gelir getirici uğraşılarda yer alarak çalışma hayatının ikinci aktörleri konumunda kalmışlardır. Kadınların çalışma hayatındaki bu ikincil konumu, biyolojik ve fiziksel özelliklerine atıf yapılarak toplumsal cinsiyet sorunları bağlamında açıklanmaktadır. Bu yüzden, kadınların çalışma hayatındaki pasif konumu toplumsal cinsiyet sorunlarını gündeme getirmiştir. Uluslararası arenada ortak bir sorun olan kadınların çalışma hayatına sınırlı katılımı Uluslararası Kuruluşların çalışma hayatında toplumsal cinsiyete ilişkin çalışmalar yapmalarını gerekli kılmıştır. Böylelikle, uluslararası arenanın başlıca aktörleri olan Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi ve Uluslararası Çalışma Örgütü kadınların çalışma hayatına yönelik olarak önemli toplumsal cinsiyet eşitliği politikaları geliştirmeye başlamıştır. Bu çalışmada, kadınların çalışma hayatında karşılaştıkları başlıca toplumsal cinsiyet sorunlarına değinilmektedir ve bu sorunların çözümü için Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi, Uluslararası Çalışma Örgütü ve Türkiye'nin geçmişten günümüze gerçekleştirdikleri yasal düzenlemeler, güncel plan ve programlar incelenmektedir. Çalışmanın sonucunda; Türkiye'deki toplumsal cinsiyet eşitliğini içeren mevzuata yönelik düzenlemeler uluslararası kuruluşların seviyesini yakalamaya çalışmasına rağmen uygulamada ayrıca mevzuatı destekleyici plan ve projelere ihtiyaç duyulduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
From past to present, men are the first actors of working life. Women take minor roles in the working life and remain in the second position of working life by getting limited income. The secondary position of women in work is explained as gender problems with reference to biological and physical properties by the general opinion. Therefore, the passive position of women in work has brought gender issues. The limited participation of women in working life that is a common problem in the international arena makes it necessary to do work on the gender. Thus, as the main actors in the international arena, the United Nations, the European Union, the Council of Europe and the Internatiional Labor Organizastion begin to develop important gender equality policies that are about women's working life. In this thesis, The main gender issues that are about in the working life are discussed and in order to solve these issues, the legislations, the current plans and programs are realized by the United Nations, the European Union, the Council of Europe and the International Labor Organizastion and Turkey are examined. In conclusion, Although the regulations related to gender equity in the working life in Turkey approaches the level of international organizations, In practically, İt is also a need the realization of plans and programs that support legislation.