Finansman aracı olarak sukuk ve muhasebe sistematiği
Sukuk as a financial instrument and its accounting treatment
- Tez No: 421625
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ELİTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Değişen bir dünya düzeninde ekonomik ve finans sistemleri de değişmektedir. Mevcut finans sistemi unsurları, ihtiyaçlara göre yeni kurumlar, piyasalar ve piyasa araçları gibi birimlerle bu değişime uyum sağlayarak gelişmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, faizsiz finans piyasasında son yıllarda hızla gelişerek artan önemli bir finansman aracı olan sukuku (yatırım sertifikaları), yapısı, işleyişi ve türleri açısından İslam dönemi sözleşmelerine dayalı, günümüz finansal sisteme entegre edilmiş sukuk türleriyle mevcut finans sistemi piyasa araçlarını karşılaştırmalı olarak incelemek ve araştırmaktır. Çalışmada, sukuk ihracı ile finans piyasasındaki gelişmeler ele alınmış olup ayrıca bir varlığı dayalı olarak çıkarılıp menkulleştirilen sukukun Türkiye Muhasebe Standartlarına göre muhasebeleştirme sistematiğine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
While the world order changes, so do the economic and financial systems. Components of the current financial system are evolving and harmonizing with the needs of new institutions, markets, and market instruments. As an important finance instrument in Islamic Finance, Sukuk (investment certificates) is analyzed regarding to its structure, mechanism, and types and its position is addressed in Turkey and the world. Besides, based upon the Islamic era contracts and integrated to current financial system, a comparative analysis between Islamic Sukuk types and current financial instruments is conducted. In this study, comprehensive examples on Sukuk, securitized as an asset, are observed according to Turkish Accounting Standards and its accounting treatment.