Türkçe dersi 4. sınıf öğretim programının öğrencilerin eleştirel okuma becerilerini geliştirme açısından incelenmesi
Turkish course development class 4. investigation of critical reading skills training program students
- Tez No: 421736
- Danışmanlar: PROF. DR. FİRDEVS GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkçe dersi 4.sınıf öğretim programının öğrencilerin eleştirel okuma becerilerini geliştirme açısından incelenmesidir. Araştırmanın evrenini Bartın merkeze bağlı 4.sınıf öğrencileri ve öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 2015-2016 eğitim-öğretim yılında Bartın merkeze bağlı Ahmetler İlkokulu 4.sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. . Çalışmada 70 ilkokul öğrencisi ile 11 öğretmenin görüşleri alınmıştır. Araştırmanın verileri için 4. sınıf Türkçe dersi eleştirel okuma becerilerini geliştirme ölçeği ve 4. sınıf öğrencilerinin eleştirel okuma kazanımlarına yönelik görüşlerini belirleme anketi uygulanmıştır. Ayrıca 11 sınıf öğretmenine araştırmacı tarafından geliştirilen, 4. sınıf Türkçe dersi öğretim programı eleştirel okuma kazanımlarını değerlendirme anketi uygulanmıştır. Uygulama sonunda elde edilen veriler SPSS 20 paket programı ile çözümlenmiştir. Araştırma sonunda elde edilen veriler, 2005 Türkçe öğretim programı doğrultusunda hazırlanan 4.sınıf Türkçe ders kitapları ve çalışma kitaplarında eleştirel okuma becerisini kazandırmaya yönelik yer alan etkinliklerin yeterli olmadıkları ortaya çıkmıştır. 4.sınıf öğrencilerinin eleştirel okuma kazanımlarına yönelik görüşlerini belirleme anketinde, eleştirel okuma becerisinde kendilerini yeterli görmelerine rağmen, 4.sınıf Türkçe dersi öğretim programı eleştirel okuma kazanımlarını değerlendirme anketinde öğretmenlerin de öğrencilerini eleştirel okuma becerisini kazanma noktasında yeterli görmelerine rağmen, uygulanan 4.sınıf Türkçe dersi eleştirel okuma becerilerini geliştirme ölçeğinde eleştirel okuma kazanımlarını tam olarak kazanamadıkları ortaya çıkmıştır. Bu sonuçtan hareketle, Türkçe ders ve çalışma kitaplarında yer alan etkinliklerle sınıflarda eleştirel okuma çalışmalarına daha fazla yer verilmesi gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to identify the effects of improving critical thinking abilities of students of Turkish curriculum.The population of research constitutes 4th grade of Bartın's headquarter. The sample of research is composed of the 4th grade students in Ahmetler İlkokulu, Bartın. In this study the opinion of 70 primary school students and 11 teachers is received. For the data of research the improvement scale on the critical thinking abilities of the 4th grade is applied. A survey on the opinion of the 4th grade students' critical reading outcomes is applied. Moreover, to the teachers a survey that is formed by research on assessing the 4th grade Turkish curriculum critical reading outcomes is applied. The date that is gained at the end of the application is resolved by SPSS 20 whole program. It is appeared that the data that is obtained at the end of survey, the 4th grade coursebook and work book exercises which are formed by toward 2005 Turkish curriculum are insufficent in terms of gaining critical reading skill. In the survey to identify the opinions of the 4th grade students toward the outcomes of critical reading despite finding themselves sufficient in critical reading skills, students could not obtained critical reading outcomes by taking in to account the 4 th grade Turkish curriculum critical reading assessment survey. Thus, it is suggested that Turkish course books and workbooks that are used in classes should include more critical reading exercises.