Eşleştirilmiş metinlerin okuduğunu anlama, okumaya yönelik tutum ve eleştirel okuma becerisine etkisi
The effect of paired texts on reading comprehension, reading attitude and critical reading skills
  1. Tez No: 920802
  2. Yazar: FIRAT KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN SEYİT ERTEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul 4. sınıfta eşleştirilmiş metinler kullanılarak yapılan öğretimin öğrencilerin okuduğunu anlama düzeylerine, okumaya yönelik tutumlarına ve eleştirel okuma becerilerine etkisini incelemektir. Araştırma nicel yöntemlidir. Gelişmiş yarı deneysel desenlerden eşitlenmemiş gruplar ön test-son test desenine uygun olarak yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubu, uygun örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Çalışma grubu 2022-2023 eğitim öğretim yılının ikinci yarıyılında Ankara iline bağlı Mamak ilçesindeki bir devlet ilkokulunda 4. sınıfta öğrenim gören iki şubedeki 62 öğrenciden (31 deney grubu ve 31 kontrol grubu) oluşmaktadır. 14 hafta süren veri toplama sürecinde deney grubunda 12 hafta boyunca haftada 2 ders saati araştırmacı tarafından“eşleştirilmiş metinlerle öğretim”yapılmıştır. Kontrol grubunda ise Türkçe Dersi Öğretim Programına (2019) göre yıllık plan kapsamında öğretime devam edilmiştir. Araştırmada, okuduğunu anlama düzeylerini ölçmek amacıyla“Okuduğunu Anlama Testi”ile“Okuduğunu Anlamaya Yönelik Açık Uçlu Sınav”; okumaya yönelik tutumları ölçmek amacıyla“Okumaya Yönelik Tutum Ölçeği”; eleştirel okuma becerilerini ölçmek amacıyla“Eleştirel Okuma Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler normal dağılım gösterdiği için parametrik testlerden T Testi ile veri analizleri yapılmıştır. Grupların son test karşılaştırmalarında anlamlı farklılık tespit edilen durumlarda“Cohen d”etki büyüklüğü hesaplanmıştır. Gruplar arası son test sonuçlarına göre, eşleştirilmiş metinlerle öğretim yapılan deney grubunun, kontrol grubuna göre okuduğunu anlama düzeylerinin ve eleştirel okuma becerilerinin anlamlı şekilde daha yüksek olduğu görülmüştür. Bu farkların oluşmasında eşleştirilmiş metinlerle öğretimin, okuduğunu anlama testi ve eleştirel okuma ölçeğine göre orta düzeyde etki büyüklüğüne, okuduğunu anlamaya yönelik açık uçlu sınava göre ise çok geniş düzeyde etki büyüklüğüne sahip olduğu saptanmıştır. Deney grubunun ön test-son test sonuçlarına göre okumaya yönelik tutumlarının değişmediği görülürken, kontrol grubunun okumaya yönelik tutumlarında anlamlı bir düşüş görülmüştür. Gruplar arası son test karşılaştırmasında ise okumaya yönelik tutumlarda anlamlı farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of teaching using paired texts on students' reading comprehension levels, attitudes towards reading and critical reading skills in 4th grade primary school. The method used in the research is quantitative method. It was carried out in accordance with the unequalized groups pretest-posttest design, one of the advanced quasi-experimental designs. The study group of the research was selected by convenient sampling method. The study group consisted of 62 students (31 students in the experimental group and 31 students in the control group) in two classes studying in the 4th grade in a public primary school in Mamak district of Ankara province in the second semester of the 2022-2023 academic year. During the 14-week data collection process, the experimental group was“teaching with paired texts”by the researcher for 2 lesson hours a week for 12 weeks. In the control group, on the other hand, teaching continued within the scope of the annual plan according to the Turkish Lesson Teaching Program (2019). In the study,“Reading Comprehension Test”and“Open Ended Exam for Reading Comprehension”were used to measure reading comprehension levels;“Attitude Scale Toward Reading”was used to measure attitudes towards reading; and“Critical Reading Scale”was used to measure critical reading skills. Since the data showed normal distribution, data analysis was performed using the T Test, one of the parametric tests. In cases where significant differences were found in the post-test comparisons of the groups,“Cohen's d”effect size was calculated. According to the post-test results between the groups, it was seen that the experimental group, which was taught with paired texts, had significantly higher reading comprehension levels and critical reading skills than the control group. In the formation of these differences, it was determined that teaching with paired texts had a moderate effect size according to the reading comprehension test and critical reading scale, and a very large effect size according to the open-ended test for reading comprehension. While it was seen that the experimental group's attitudes towards reading did not change according to the pre-test and post-test results, a significant decrease was observed in the control group's attitudes towards reading. In the post-test comparison between the groups, no significant difference was found in attitudes towards reading.