Belediyelerin altyapı hizmeti sunumunda vatandaş memnuniyeti: Anamur Belediyesi örneği
Citizen satisfaction with municipal services delivery infrastructure: The case of the Municipality of Anamur
- Tez No: 421769
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİM EMRE ZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Yerel yönetim birimlerinin temel hizmetlerinden biri olan altyapı hizmetlerinin sunumu ve vatandaşların söz konusu hizmetlerden memnuniyeti bu çalışmada konu olarak ele alınmıştır. Çalışmada, orta ve küçük ölçekli belediyelerde altyapı hizmetlerinin vatandaş memnuniyeti açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Örnek yerel yönetim birimi olarak küçük belediyeler grubunda yer alan Anamur Belediyesi seçilmiştir. Anamur Belediyesi tarafından sunulmuş olan altyapı hizmetlerinden Anamur İlçesinde yaşayan vatandaşların memnuniyet ölçüsü tahlil edilmeye çalışılmıştır. Anamur Belediyesi'nin hizmetlerinden yararlanan vatandaşların memnuniyet ölçüsünü belirlemek amacıyla 392 vatandaşa anket uygulaması yapılmış ve elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı ile yorumlanmıştır. Vatandaş memnuniyetinin belirlenmesinde frekans ve faktör analizi, hipotezlerin test edilmesinde t-testi ve Anova analizleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda, Anamur Belediyesi'nin altyapı hizmetleri ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Delivery of infrastructure services, which is of one of the basic services of the local government units, and citizen satisfaction is considered as subjects in this study. In the study, citizen satisfaction infrastructure services of medium and small scaled municipalities has been evaluated. As an example of governance Anamur Municipality, who is registered in small scale municipality group, has been selected. Anamur district from the infrastructure provided by the Municipality of Anamur has been attempted to be measured in this assay. In order to determine the satisfaction of the citizens who benefit from the services of Anamur Municipality, 392 citizensurveyscarriedoutandtheobtaineddatawereinterpretedusingthe SPSS 22.0 software package applications. In determining citizen satisfaction; the frequency and factor analysis, to test the hypothesizes, t-test and ANOVA analyzes were performed. As a result of this study, necessary suggestions about basic services provided by the Anamur Municipality has been made.