Zorunlu iyodinasyon sonrası endemik guatr bölgesinde mng olgularının tiroid fonksiyonları: İdrar iyot düzeyleri, Tc99m perteknetat uptake'leri ve I-131 uptake'leri arasındaki ilişki
Correlation of thyroid functions, urinary iodine excretion, Tc99m pertechnetate and i-131 uptakes in patients with multinodular goiter after mandatory iodinization
- Tez No: 421840
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNNUR KARAYALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Çalışmamızda amaç; multunodüler guatr (MNG) hastalarının idrar iyot düzeylerine bakarak yeterli iyot alımının olup olmadığını belirlemek, idrar iyot düzeyleri ile tiroid Tc99m perteknetat uptake (TcPU) düzeyleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Ayrıca ötiroid, subklinik ve klinik hipertiroid hasta gruplarında TcPU değerlerinin farkı araştırılacaktır. Bunun dışında TcPU ve I-131 uptake değerleri arasındaki ilişkiye bakarak radyasyon dozu ve kullanım avantajlarından dolayı TcPU değerlerinin I-131 uptake yerine kullanılıp kullanılamayacağını belirlemektir. Çalışmaya yaşları 24-74 yaş (ort. 52.8±11,2 yıl) arasında olan, MNG tanısı almış 29 hasta (23 K, 6 E) dahil edildi. Hastaların kan ve idrar örnekleri alındıktan sonra TcPU'leri yapılarak tiroid sintigrafisi görüntüleri alındı ve tiroid ultrasonografileri yapılarak değerlendirildiler. Daha sonra I-131 uptake ölçümü yapılarak 4., 24. saat uptake'leri elde edildi. Çalışmamızda 29 hastadan 21'inde (%72) idrar iyodu, yeterli iyot alımını gösteren 100 μg/gr kre düzeyinin üzerindeydi. Hastaların median idrar iyodu düzeyi 130 μg/gr kre olarak bulundu. Hastaların idrar iyot düzeyleri ile TcPU değerleri arasında literatürle uyumlu anlamlı negatif korelasyon bulundu. TSH değerlerine göre bakıldığında 18 hasta ötiroid iken 11 hasta hipertiroid (6 subklinik, 5 klinik) idi. TcPU değerlerinin hipertiroid hastalarda ötiroid hastalardan yüksek olduğu saptandı, ancak bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Ötiroid olan 18 hastanın 9 tanesinde sintigrafik olarak aktif nodül izlendi. Hastaların TcPU değerleri ile I-131 4. ve 24. saat uptake değerleri arasında anlamlı pozitif korelasyon saptandı. Sonuç olarak hastalarımızda median idrar iyot düzeyi 130 μg/gr kre olarak yeterli düzeyde bulunmuştur. İyodinasyon sonrası olguların %37'sinde yüksek oranda hipertiroidi olduğu saptanmıştır. Ötiroid hastaların yarısında tiroid sintigrafisinde hiperaktif nodüllerin yer aldığı saptanarak MNG hastalarının değerlendirilmesinde tiroid sintigrafisinin önemli rolü olduğu gösterilmiştir. TcPU ile I-131 uptake arasında anlamlı pozitif korelasyon bulunarak çok daha pratik bir yöntem olan TcPU kullanılarak I-131 uptake'lerin hesaplanabileceği gösterilmiştir. Daha geniş hasta serilerinde gerek idrar iyodu ile TcPU arasındaki ilişkinin, gerek ötiroid hastalarla hipertiroid hastalarının uptake'leri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesinin yararlı olacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aims of this study are 1. to evaluate the association between urine iodine levels and thyroid Tc99m pertechnetate uptake (TcPU) levels in multinodular goiter (MNG) patients, 2. to evaluate TcPU levels in euthyroid, subclinical and clinical hyperthyroid patient groups, 3. by comparing TcPU and I- 131 uptake levels to decide whether TcPU can be used instead of I-131 uptake. 24-74 year old (mean 52.8±11.2) 29 (23 F, 6 M) multinodular goiter patients were included to the study. After taking blood and urine samples, TcPU tests and thyroid scintigraphies were done and the patients were evaluated with thyroid ultrasound. By performing I-131 uptake measurements 4. and 24. hour uptake levels were calculated. In this study, 21 of 29 patients (%72) had urinary iodine level above 100 μg/gr cre that indicates sufficient iodine intake. There was a significant negative correlation between TcPU levels and urine iodine levels as indicated in the literature. According to TSH levels, while 18 patients were euthyroid, 11 were hyperthyroid (6 subclinical, 5 overt clinic). TcPU levels were found to be higher in hyperthyroid patients than euthyroid ones, but this difference was not statistically significant. In 9 euthyroid patients there were hyperactive nodules. There was a significant positive correlation between patients' TcPU and I-131 4. and 24. hour uptake values.In conclusion, our patients' median urinary iodine level was 130 μg/gr cre which was sufficient. After iodinisation, high percentage (%37) of patients were hyperthyroid. We found that half of euthyroid patients had hyperactive nodules which showed the importance of thyroid scintigraphy in the evaluation of multinodular goiter patients. Correlation of TcPU and I-131 uptake levels suggest that TcPU can be used instead of I-131 uptake levels. Our preliminary results suggest that it would be important to evaluate the relationship between urinary iodine and TcPU levels in larger series of MNG patients after mandatory iodinization.