Sovyetler Birliği sonrası dönemde Nahcivan Özerk Cumhuriyeti
Soviet Union after the period Nakhchivan Autonomous Republic
  1. Tez No: 421902
  2. Yazar: SUNAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu tezde Türk Cumhuriyetleri içinde Türkiye Cumhuriyeti'ne tek sınırı olan aynı zamanda Zengezur Koridoru gibi maniler kalkar ise bütün Türk dünyasıyla kara bağlantısı olacak olan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti (NÖC)'nin Sovyetler Birliği Dönemi Sonrasında yeri araştırılacaktır. NÖC'ün Türkiye Cumhuriyeti ile ortak din, dil, tarih, kültür ve akrabalık bağları olan kardeş bir ülkedir. NÖC'ün Azerbaycan Cumhuriyeti'ne bağlı olduğu halde fiziki bir bağlantı Zengezur koridoru ile kesilmiştir. Güney Kafkasya'da yer alan ve batıdan doğuya doğru Aras Nehri'ni takip eden bir ulaşım yolu üzerinde bulunan NÖC, geçmişi olan bir siyasi tarih arenasında yer almıştır. Özellikle bu güzergâh, kontrolleri altına almak isteyen Ermenistan, Rusya ve İran ile Azerbaycan ve Türk devletleri mücadeleleri tarih boyunca devam edegelmiştir. Tezimizde NÖC'ü tanımak dolayısıyla tarihsel sürecini, coğrafyasını, ekonomisini ve yönetimini değerlendirip, bulunduğu konumda Sovyetler Birliği sonrasındaki genel durumu analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Also, the only limit is the Republic of Turkey in the Turkish republic in this thesis Zangezur corridor as mania lift is the NÖC'n which will land connections with all the Turkish world will after the Soviet Union will be investigated for the period and NÖC'n Republic of Turkey with the common religion, language, history, culture, and kinship ties with a country brother. NÖC is connected to the Azerbaijan Republic although it is connected to a physical connection Zangezur corridor which is cut off. Located in the South Caucasus and the Aras River from west to east on the access road that follows the NÖC took place in an arena with a history of political history. Especially this route, wanting to take control of Armenia, Russia and Azerbaijan and Iran and the Turkish state has continued throughout history have long been fighting. Our thesis NOC recognize therefore the historical process, geography, economics and management, evaluating the overall situation will be analyzed after the Soviet Union in the World.