Avrasya'nın uluslararası sisteme açılmasına etkisi yönüyle Sovyetler Birliği ve sonrası dönemde Kafkasya'daki ulusçu-ayrılıkçı akımlar (2 cilt)
The Nationalist and secessionist movements in caucasia in the Soviet and Post-Soviet period with the effects on the opening process of Eurasia region to international system
  1. Tez No: 89140
  2. Yazar: MEHMET BÜLENT ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKKAYA ATAÖV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1026
Özet
TEZ ÖZETİ: Bu doktora tezinde, Ankara Üniversitesi Lisansüstü Eğitim-öğretim Yönetmeliği- 'nde doktora tezinin özelliklerinin sıralandığı 24. Maddede, 3. sırada belirtilen“bilinen bir yöntemi yeni bir alana uygulama”niteliği çerçevesinde, ulusçuluk, etnik ve dinsel ilişkiler, azınlıklar konusunda bilinen kuram ve yöntemlerin, Soğuk Savaş sonrası dönemde Kafkasya aü-sistemi üzerinde uygulanması amaçlanmıştır. Türkiye'ye çok yakın komşu olan bu bölge devletlerinin doğrudan içinde yer aldıkları ulusçuluk-aynlıkçı çatışmaları ele alan bu çalışma sonucunda, daha ayrıntılı yerel bilgilere ulaşılması ve Türkiye için gelecek dönemlerde uygulanabilir stratejiler belirlenmesi tezin ana amaanı oluşturmuştur. Tezin birinci bölümünde ulus ve ulusçuluk konusunda açıklayıcı kuram ve modeller üzerinde durulmuş ve bu çerçevede sosyalist kuram ve uygulamada ulusal sorun Sovyet örneğinden yola çıkılarak irdelenmiştir. Tezin daha sonraki bölümlerinde ayrıntısına girilen konuların nasıl bir tarihsel ve siyasal zemin ve ortamda oluştuğu konusunda bu kuramsal ön bilgi kısmına gerek görülmüştür. Tezin ikinci bölümü, aynı zamanda en uzun bölümü oluşturmaktadır.“Ermeni Ulusçuluğu ve Karabağ Sorunu”başlığı olunda toplanan bu bölümde, Türkiye için önemli bazı sorunlara yol açan Ermeni ulusçuluğu konusunda, karşı tarafı yönlendiren güdüler ön plana alınarak bir çözümlemeye girişilmiştir. Sovyet dönemi ve sonrasında Ermeni ulusçuluğunun ana hedefi olarak beliren Karabağ sorunu, Azeri ve Ermeni taraflarının yanısıra, Sovyetler Birliği ve Rusya merkezî yönetimlerinin politikaları bakımından da ele alınmış ve son aşamada da Türkiye'nin Kafkasya politikasında Karabağ sorununun önemi ve yeni bir Ermenistan yaklaşımının gerekliliği üzerinde durulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümü "Gürcistan'da Ulusçuluk ve Ayrılıkçı Sorunlar'' başlığını taşımaktadır. Bu bölümde Gürcistan'ın bölgesel stratejilerdeki önemi ve bu ülkede yaşanan Gürcü ulusçuluğunun azınlıklar üzerindeki etkilerine değinilerek, Sovyet dönemi potitikalannm bu etnik ilişkileri nasıl biçimlendirdiği konusu de aunmtşnr. Bu çerçevede en ayrıntılı ele ahnan tasım Abkhazya sorunu olmuş, ayrıca ülkedeki öteki sorunlu bölgelere de göz atılmış, özettikle Güney Osetya ve Acara bölgeleri üzerinde ayrıntılı açıklama ve yorumlara ulaşılmıştır. Türk-Gürcü ilişkilerinin Soğuk Savaş sonrasında kazandığı önem ve Rusya'nın Kafkasya politikalarında düştüğü çıkmazların bölgesel sistemi nasıl etkilemeyi amaçladığı konuları, bu bölümden çıkardan genel sonuçlar kapsamında önem taşımaktadır. Çalışmanın dördüncü ve son bölümü tamamıyla Kuzey Kafkasya'ya ayrılmıştır. Bu bölüm iki alt bölümden oluşmaktadır. AH bölümlerden ilki Dağıstan-Çeçenistan devletlerinin yer aldıkları Kuzeydoğu Kafkasya bölgesine ilişkin geçmişte ve günümüzde yaşanan kültürel ve siyasal süreçleri ortaya koymaktadır ve dördüncü bölümün yaklaşık % 80'nini oluşturmaktadır. İkinci alt bölüm ise Kuzeybatı Kafkasya bölgesindeki halktan ve devletleri ele almakta, Çerkes-Adige kimliği sorununun içsel ve dışsal yönleri ortaya Araştırmanın sonuç bölümünde Kafkasya'daki ulusçu-aynhkçı çatışmaların Sovyet sisteminin uluslar politikasının oluşumunda ve yıkılmasında rolü açığa çıkarılmakta ve günümüzde uluslararası sistemin Kafkasya'daki sorunları nasıl algıladığı üzerinde düşünceler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is purposed to apply some known theories and models on nationalism on a relatively newly-opened Eurasian sub-system, Caucasia. In consequence of this work, it is possible to arrive at reasonable intelligence and basic information on local politics and balance between Caucasian peoples. This work also aims to view how some traditional rivalries between certain peoples has been transformed into hostilities between newly- independent Caucasian states, by the Soviet and Russian policies. Because of the need theoretical knowledge on nationalism and ethnic relations, the first chapter of the book has reserved on some important historical, economic, philosophical approaches on the concepts“nation”,“nationalism”,“nation-state”,“national attitude”,“ethnonationalism”and separatism. Soviet socialist view to nationalism has also detailed The Armenian nationalism and its peripheral influences is the subject of thesis big proportion. The need a new policy on Armenian affair for the Republic of Turkey has been defended It has been argued in the thesis the roots of Karabagh Question depend on an alliance between Soviet and Russian policies and Armenian nationalism. Some problems on Azerbaijani national structure has also argued in the same chapter. The Georgian nationalism, with its positive and negative reflections to Georgia's domestic and Caucasia's regional stabilization, has been another long chapter of the thesis. The results of establishment a Georgian nation-state has been observed as“counter- nationalism”in especially some terminal parts of the country.“Russian-backed”Abkhazian and South Ossetian separatist movements has constituted great parts of this chapter. The last chapter of thesis belongs to some ethnic and religious problems in the Northern Caucasus. Especially the Chechen independence movement is important among them. The stereotype communist opinions and the Soviet wrong perceptions on religion and contemporary world, all of them has caused the reactionary movements in Afghanistan, Tadjikistan and the Northeast Caucasus, in Chechnia and Daghestan. At the conclusion, the future of Caucasian independence within the framework of nationalist tendencies and ethnic separatism has been generally overviewed It has also been argued what will be the possible effects of the world-wide nationalist-separatist movements on world system and reaction of world community to such movements, at the conclusion of the thesis.