Primeri bilinmeyen kanserlerin saptanmasında f-18 fdg pet/bt'nin yeri
The role of f-18 fdg pet/ct on detecting the primary unknown cancer
- Tez No: 421997
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL BOZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Primeri bilinmeyen kanserlerde kanser odağının tespiti hastaların değerlendirilmesinde ve spesifik tedavinin verilmesinde önem arz eder. Primer kanseri saptanan hastalarda, saptanamayan hastalara oranla sağ kalım oranları anlamlı derecede daha uzundur. Bu çalışmanın amacı; primeri bilinmeyen kanser hastalarında kanser odağının saptanmasında F-18 FDG PET/BT görüntülemenin yerini belirlemektir. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı PET/BT Ünitesinde Nisan 2008-Haziran 2009 tarihleri arasında primeri bilinmeyen kanser hastalarında kanser odağını saptamak amacı ile tüm vücut PET/BT çekimi yapılan hastalar retrospektif olarak tarandı. Çalışmaya histopatolojik olarak değişik odaklardan metastaz tanısı almış ancak ayrıntılı anamnez, klinik muayene, laboratuar çalışmaları yapılan ve konvansiyonel görüntüleme yöntemleri ile primer kanser odağı saptanamayan 46 hasta dahil edildi. Bu hastaların 27'si erkek, 19'u kadın olup yaş ortalamaları 61 ± 13 yıl (27-86) idi. Hastaların ortalama takip süresi 7 aydır. Çalışmamıza dahil ettiğimiz toplam 46 hastanın 27'sinde (%59) PET/BT pozitif, 19 hastada ise (%41) PET/BT negatif idi. İki hastada PET/BT bulgusu yanlış pozitif olarak değerlendirildi. PET/BT'nin gerçek pozitif olduğu 25 hastanın 15'inde tespit edilen olası primer malignite odağı histopatolojik olarak doğrulandı geri kalan 10 hastada tanı klinik takip ile konuldu. Toplam 46 hastanın 25'inde PET/BT primer kanser odağını konvansiyonel görüntüleme yöntemlerine oranla (%10-35) %54 gibi yüksek bir oranda saptadı. Ayrıca 9 hastada (%20) PET/BT, diğer konvansiyonel yöntemler ile saptanamayan 12 ek metastaz alanı saptadı. Primeri bilinmeyen kanserli hastalarda kanser odağının ve ek metastaz alanlarının saptanmasında F-18 FDG PET/BT'nin etkinliği konvansiyonel görüntüleme yöntemlerine göre daha yüksek olup kliniğin önemli bir parçası olarak düşünülmelidir.
Özet (Çeviri)
The detecting of cancer focus for primary unknown cancers has a crucial role on evaluation of the patients and administrations of specific treatments. Overall survival of these patients within a determination of primary focus is significantly longer than the patients whose primary focus hasn't been detected. The aim of this study is to determine the role of F-18 FDG PET/CT on detecting the cancer focus among primary unknown cancer cases. In Akdeniz University Medical Faculty Nuclear Medicine Department, cases of whole body PET/CT studies which were performed to determine the primary cancer focus among primary unknown cancer patients were searched between the dates of April 2008 to June 2009, retrospectively. 46 patients who had histopathological diagnose of metastasis from different sides but no primary cancer focus has been detected by detailed medical history, clinical examination, laboratuary and conventional imaging methods, was included our study. Male to female ratio was 27 to 19 with a mean age of 61 ± 13 (27-86) years. Patient's mean follow-up period consisted of 7 months. As a result 27 (59%) of 46 patients revealed a positive PET/CT result compared to 19 (41%) negative. 2 cases propounded false positive evaluations on PET/CT. In 15 cases of 25 true positive PET/CT scans, primary cancer focuses were verified histopathologically, afterwards. The rest of 10 patients received a diagnosis with clinical follow-up. PET/CT determination rate on primary cancer focus was high as 54 % compared to conventional imaging methods (10-35%). Furthermore, in 9 cases (20%) of PET/CT, additional 12 metastasis sides were diagnosed which were not determined with previous conventional techniques. F-18 FDG PET/CT has a higher efficiency as an imaging method on detecting primary cancer focus and metastasis areas in primary unknown cancer patients compared to conventional imaging techniques. F-18 FDG PET/CT should be considered as an important part of clinical practice.