Primeri bilinmeyen tümörlü olgularda 2-(18F)-FLORO-2-DEOKSİ--D-glukoz pozitron emisyon tomografisi / bilgisayarlı tomografi'nin yeri: Retrospektif ön sonuçlar
The efficacy of 2-(18F)-FLUORO-2-DEOXY d-glucose positron emission tomography / computed tomography in patients with unknown primary tumor: The retrospective preliminary results
- Tez No: 324068
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Primeri bilinmeyen kanserler (PBK), histolojik olarak metastatik kanserlerin gösterildiği ancak, klinik öykü, fizik muayene, laboratuvar bulguları ve görüntüleme yöntemleri ile primer odağın bulunamadığı kanser tipleridir. Tüm yeni tanı almış kanserlerin % 3-5'ini oluşturmakta, konvansiyonel radyolojik görüntüleme yöntemleri ile yoğun araştırmaların sonunda olguların ancak % 20-27'sinde primer odak saptanabilmektedir. Çalışmamızda, primeri bilinmeyen kanserli olgularda, FDG PET/BT tetkikinin primer odağı saptama ve klinik değerlendirmedeki rolünü araştırmak amaçlanmaktadır.Metod: Çalışma grubumuza, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı'nda 26 Eylül 2011 ? 6 Nisan 2012 tarihleri arasında PET/BT tetkiki yapılan PBK tanılı 49 olgu (Kadın/Erkek: 18/31) dahil edildi. Yaş ortalaması 54 ± 12.6 idi. Olguların 46'sı primer odağı saptamak için ilk kez PET/BT ile incelenen olgulardı. Üç olgu ise KT sonrası tedavi yanıtının değerlendirilmesi için refere edilmişti. Elde edilen PET/BT bulguları, diğer klinik ve radyolojik bulgular eşliğinde gözden geçirilerek klinik değerlendirme süreci ve tedavi yanıtını izlemine katkıları açısından retrospektif olarak incelendi.Bulgular: PET/BT ile 46 olgunun 41'inde patolojik FDG tutuluşu gösteren odak saptanmış olup, bu olguların sadece 10'u (%22) patolojik olarak kanıtlanabilmiştir. Bu 10 olgunun tamamında primer odağın saptanmasında PET/BT'nin yüksek doğruluk gösterdiği gözlendi. Olguların bir bölümünde histopatolojik inceleme yapılamadığından, primer tümör odak lokalizasyonu 21 (% 45) olguda klinik, laboratuvar ve PET/BT bulgularının birlikte değerlendirilmesiyle tanımlanabildi. Diğer görüntüleme tetkikleri ile kıyaslandığında PET/BT'nin radyolojik bulgu izlenmeyen 7 olguda primer odağı göstermede yardımcı olduğu gözlendi. Ayrıca, PET/BT ile 18 olguda konvansiyonel görüntüleme yöntemleri ile gösterilemeyen ek metastatik odaklar saptandı. Tedavi yanıtının değerlendirilmesi için incelenen 11 olgunun 5'inde de tedaviye yanıtsızlık nedeni ile KT rejimi değiştirildi.Sonuç: PET/BT görüntüleme, PBK olgularında, primer odağın saptanmasında ve biyopsi yerinin gösterilmesinde, ek metastatik odakların saptanmasında, izlenecek tedavi modalitesinin belirlenmesinde ve tedaviye yanıt değerlendirilmesinde yardımcı bir yöntemdir. Ayrıca, PET/BT, PBK'li olgularda histopatolojik tanı sonrası ilk uygulanan tanısal görüntüleme yöntemi olarak kullanıldığında, hastalık yaygınlığının ve prognostik özelliklerin ortaya konmasını, buna bağlı olarak en etkin tedavi seçeneğinin hızlıca planlanmasını olanaklı kılmakta ve gereksiz invaziv işlemlerin yapılmasını önlemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTObjective: Cancers of unknown primary (CUP) are types of cancer in which metastatic cancers are demonstrated histologically but the primary site can?t be found by clinical history, physical examination, laboratory findings or imaging modalities. They account for about 3 to 5% of all newly diagnosed cancer cases and the primary site can be found in only about 20 to 27% through conventional radiological imaging modalities. The present study aimed to investigate the role of FDG PET/CT method in determining and clinical evaluation of the primary site.Methods: The present study included 49 subjects (female/male: 18/31) with diagnosis of CUP undergoing PET/CT investigation between 26.9.2011 and 06.04.2012 in Nuclear Medicine Department of Medical Faculty of Ege University. Mean age of the subjects was 54 ± 12.6 years. Fourty six of the subjects were those undergoing PET/CT investigation for the first time to determine their primary site. Three subjects had been referred for evaluation of their response to chemotherapy. The obtained PET/CT findings were examined retrospectively in terms of their contribution to process of clinical follow-up and following the response to chemotherapy by reviewing them along with other clinical and radiological findings.Findings: Primary site showing FDG enhancement was found in 41 of 46 subjects by the means of PET/CT investigation with only 10 (22%) of these cases being able to be proven pathologically. PET/CT was seen to demonstrate high accuracy rate in determining the primary site in all of these 10 cases. Since no histopathological examination was performed, location of the primary site was diagnosed by means of combined examination of the clinical, laboratory and PET/CT findings in 21 (45%) subjects. Compared to other imaging modalities, PET/CT was seen to demonstrate the primary site in seven subjects with no demonstrable radiological findings. Furthermore, additional metastatic sites that couldn?t be showed by means of conventional imaging modalities were found in 18 subjects. In five of 11 subjects examined to evaluate the response to therapy, the chemotherapeutic regimen was changed due to lack of response to the therapy.Conclusion: PET/CT is an imaging modality which is helpful in determining the primary site and showing the biopsy site, determining the additional metastatic sites, establishing the therapeutic modality to be followed and evaluating the response to therapy. Additionally, PET/CT also enables demonstrating the extent of disease and prognostic factors and thus avoids unnecessary invasive procedures and enables planning the most effective therapeutic option rapidly when it is used as a first diagnostic imaging modality following the histopathological diagnosis in the subjects with cancer of unknown primary origin.