Koroner arter cerrahisinde intraoperatif diltiazem kullanımının greft akımına etkisinin transit-time flowmetre ile değerlendirilmesi
The evaluation of the effects of diltiazem usage to blood flow of grafth during coronary artery bypass surgery with transit time flowmeter
  1. Tez No: 421998
  2. Yazar: OZAN ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN GÖLBAŞI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
CABG operasyonu uygulanan hastalarda, intraoperatif ve erken postoperatif dönemde koroner arter ve greftte gelişebilecek vazospazm hipoperfüzyon ve kardiyopulmoner yetmezliğe neden olarak mortalite ve mortaliteyi artırır. Vazospazm etiyolojisinde rol oynayan birçok faktör vardır. Kros-klempin kaldırılmasını takiben gelişen iskemi-reperfüzyon hasarı endotel disfonksiyonuna neden olarak birçok vazoaktif ajanın dolaşıma salınmasına neden olur.(Endotelin-1, AVP ve OxyHb artışı, NO düzeyi azalması) Bu ajanlar aracılığıyla kalsiyum kanallarının aşırı aktive olarak muskuler yapısı zengin olan arterial greft ve koroner arterlerde spazma neden olur. Bu çalışmada intraoperatif kalsiyum kanal blokeri kullanıldığında greftlerdeki akım düzeyindeki değişiklik araştırıldı. Akım düzeyleri bir akımölçer aracılığı (TTFM) ile değerlendirildi. Kliniğimizde Mart – Temmuz 2009 tarihleri arasında opere edilen 140 koroner arter hastası çalışmaya dahil edildi. Çalışma öncesinde etik kurul onayı alındı. Hastaların çalışmaya katılması Dünya Tıp Birliği Helsinki Bildirgesi (Dünya Tıp Kurultayı, 2004 Tokyo, Japonya) doğrultusunda onayları alınarak sağlandı. Hastalar 2 gruba ayrıldı. Grup A (n=70) grubundaki hastalara anestezi indüksiyonu ile beraber diltiazem infüzyonu başlandı. Grup B (n=70) hastalara ise diltiazem infüzyonu verilmedi. CPB'tan ayrılıp, protamin yapıldıktan sonra greftlerden TTFM aracılığı ile ölçüm yapılarak kaydedildi. Her iki grupta da hastaların preoperatif verileri ve intraoperatif akım ölçüm değerleri kaydedildi. İki grup arasında demografik olarak istatististiksel farklılık yoktu. Preoperatif klinik özellikleri benzerdi.
Özet (Çeviri)
In patients who underwent CABG surgery, it improve vasospasm hipoperfüzyon and cardiopulmonary failure in coronery artery and graft in intraoperative and early postoperative and it increases mortality. There are many factors that play a role in the etiology of vasospasm. Following the removal of developing cross-clamp ischemia-reperfusion injury by causing endothelial dysfunction leads to many vasoactive agents released into the circulation. Through these agents ca channels are activated and causes spasm in rarterial graft with rich muscular structure and coronary arteries. In this study, by using intraoperative in calcium channel blocker in grafts, flow level changes were investigated. Flow levels were evaluated through flow meter. In Our clinic, 140 the coronary artery patients who were operated from March to July 2009 were included in the study. Before study, ethics committee approval was taken. Participation of patients in the study was provided by the approval of of the World Medical Association Declaration of Helsinki (World Medical Assembly, 2004 Tokyo, Japan). Patients were divided into 2 groups. the induction of anesthesia with diltiazem infusion was started in group A (n = 70). In Group B (n = 70), diltiazem infusion was not given to patients. Separating from CPB, after protomine grafts were measured through TTFM and recorded. In both groups of patients with preoperative and intraoperative flow measurement were recorded. Statistically, there was not demographic differences between the two groups. Preoperative clinical characteristics were similar.