Diyabetin fare sertoli hücreleri arasındaki sıkı bağlantı kompleksleri üzerine etkisinin immünohistokimyasal ve elektron mikroskobik olarak incelenmesi
Immunohistochemical and ultrastructural examination of the effects of diabetes on tight junctional complexes between the sertoli cells of mice
- Tez No: 422035
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR NECAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Diyabetin fare Sertoli hücreleri arasındaki sıkı bağlantı kompleksleri üzerine etkisinin immünohistokimyasal ve elektron mikroskobik olarak incelenmesi Diabetes mellitus (DM), tüm toplumda görülebilen, komplikasyonları nedeniyle yaşam kalitesini ve süresini etkileyen, kronik metabolik bir hastalıktır. Diyabet geniş anlamda erkek infertilitesi üzerine ciddi zararlı etkilere sahip olmakla birlikte diyabete bağlı olarak infertilite sık rastlanan sorunlardan biridir. Daha önce diyabetin testis üzerindeki patolojik mekanizmaları açıklanmış olmakla birlikte, diyabetin fare Sertoli hücreleri arasıdaki sıkı bağlantı kompleksleri hakkında fazla bilgi verilmemiştir. Biz bu çalışmamızda, diyabetin fare Sertoli hücreleri arasında bulunan ve sıkı bağlantı kompleksleri olan Claudin-11 ve Zonula occludens-2 (ZO-2) üzerindeki etkilerini ve Kan tesis bariyerine verdiği hasarı Lanthanum nitrat ile göstermeye çalıştık. Çalışmada 27 adet 8 haftalık Balb/C erkek fare kullanıldı ve her grupta 9 hayvan olacak şekilde 3 gruba ayrıldı. Kontrol farelere deney süresince hiçbir işlem yapılmadı. Sham grubundaki farelere 4 ardışık gün boyunca, aynı saate 0.5 ml sitrat tampon intraperitoneal (i.v.) enjekte edildi. Diyabet grubundaki farelere 4 ardışık gün boyunca 50 mg/dl sitrat tampon (pH:4,6) içerisinde çözündürülmüş streptozotosin verildi. Kan glikoz değerleri 200 mg/dl'dan yüksek olanlar diyabet kabul edildi. Son enjeksiyondan 4 hafta sonra tüm fareler sakrifiye edildi. Elde edilen testis dokuları Claudin-11 ve ZO-2 immünohistokimya ve elektron mikroskobik incelemeler için takip edildi.
Özet (Çeviri)
Analysis of how diabetes influences the tight junctional complexes of mice Sertoli cells in an immunohistochemical and electron microscopic way. Diabetes mellitus (DM) is a chronical and metabolic disease, that could appear in any society and that affects quality and length of life due to its complications. Diabetes can have significant influence on male infertility in a broad sense, as well as is one of the frequent problems. The pathological mechanism of diabetes on testicles has been explicated previously as well as no information was given about the tight junctional complexes between diabetes and mouse Sertoli cells. In this study, we have tried to show the influence of diabetes on Claudin-11 and Zonula occludens-2 (ZO-2), which are tight junction complexes and are found in mouse Sertoli cells, and show the damage it causes on blood testis barrier with the help of Lanthanum nitrate. In this study, 27 male 8-week mice were used and were splitted into 3 groups with 9 animals each. No action was taken on the control mice during the experiment. 0.5 ml citrate tampon intraperitoneal has been injected into the mice of group Sham on 4 consecutive days at the same time. STZ that was solved in 50 mg/dl citrate buffer (pH:4,6) was injected to the diabetic mice during 4 days. Whose blood glucose values are higher than 200 mg/dl were considered diabetic. 4 weeks after the last injection all mice were sacrificed. The testis tissues Claudin-11 and ZO-2 obtained were followed for immunohistochemistry and electron microscopic surveys.