Mevcut yapılarda sürdürülebilirlik amaçlı iyileştirmelerin yapı sistemi açısından analizi
Analysis of existing building retrofitting for sustainibility purposes in terms of the building system
- Tez No: 422044
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ÖMER Ş. DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Mevcut yapıların sürdürülebilirlik amacıyla iyileştirilmesi, yapıların zaman içerisinde yitirdikleri performanslarının geri kazandırılması için, müdahalelerin sürdürülebilirlik kapsamında ele alınması girişimleridir. Mevcut yapılarda yapılan iyileştirmeler sonucunda, yapının gereksinimi olan kalite ve performansın devamlılığı sağlanırken, yapılara sürdürülebilirlik imkanı da kazandırılabilir. Bu doğrultuda, günümüzde çoğu mevcut yapıda, sürdürülebilir bir sağduyu ile çevresel, sosyal, ekonomik, teknolojik ve işlevsel olarak iyileştirmeler yapılmaktadır. İyileştirme yapılan mevcut yapılar incelendiğinde, müdahalelerin yapı alt sistemleri ve elemanlarına yönelik olduğu görülmektedir. Çalışmada, sürdürülebilirlik amaçlı iyileştirmelerin, yapıyı oluşturan yapı alt sistemleri ve elemanları ile ilişkisi irdelenmektedir. Konu, müdahalelerin yapı alt sistemi boyutunun yanı sıra, çevresel, sosyal ve ekonomik boyutlarının irdelenmesi bakımından, sürdürülebilirlik amaçları ile birlikte ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Retrofitting of existing buildings for sustainability purposes consists of attempts to evaluate these interventions within the scope of sustainability for the recovery of building performance that has regressed in course of time. As the result of retrofitting of existing buildings, they regain sustainability, while the continuation of quality and performance, as requirements of buildings, is ensured. In parallel to this, retrofittings of our day take place at environmental, social, economical, technological and functional scales based on the principle of sustainability. Observation of retrofitted existing building examples has revealed that interventions were directed for building systems and elements. The aim of this study is to examine and evaluate the retrofitting of existing buildings for sustainability purposes in terms of building systems and elements. Besides building systems of these steps, the subject mentions upon sustainability purposes, whilst analysing environmental, social and economical aspects.