Sandviç kompozitlerin mekanik performansının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the mechanical performance of sandwich composites
- Tez No: 422074
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT MURAT İÇTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, çeşitli boyutlarda hazırlanmış olan sandviç kompozit malzemelerin mekanik özellikleri deneyler ile test edilmiştir. Sonuçlara göre optimum değerler yakalanmaya çalışılmıştır. Yapılan deneylerde sandviç kompozitin köpük kalınlığı parametresi değiştirilerek bu parametreye göre sandviç kompozitin mekanik performansının değiştiği gözlenmiştir. Deneysel olarak elde edilen sonuçlar tablo ve grafik olarak sunulmuştur. Sandviç kompozitlerin mekanik davranışları optimum köpük kalınlıkları belirlenerek geliştirilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, mechanical properties of the parts that were had prepared in different sizes and dimensions are investigated experimentally. Optimum values are tried to find according to the results. During the test core material thickness is changed. It is observed that mechanical properties of sandwich composite changed according to the thickness of core material. The results obtained by the experiments are presented in tabular form and graphically. It is concluded that the performance of sandwich composite materials can be improved by changing the thickness of core material.