Toplu konut uygulamalarında sürdürülebilir yaklaşımlar üzerine bir değerlendirme
An evaluation on applications of sustainable approaches in condominiums
- Tez No: 422075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET GÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Günümüzde yapı sektörünün çevreye verdiği zararlar ve doğal kaynakların hızla tükenmesi sonucunda, sürdürülebilir mimarlık yapı sektörünün ayrılmaz bir parçası olmuştur. Sağlıksız yapılaşma ve kentleşme arttıkça sürdürülebilir mimarlığa duyulan ihtiyaç da büyümüştür. Bu sağlıksız yapılaşmayı engellemek ve sürdürülebilir binaların ya da yeşil bina olarak da tanımladığımız bu yapıların artması ve bulundukları çevreye uygun olmaları açısından BREEAM, LEED, Green Star, CASBEE, SBTool gibi birçok sürdürülebilir bina değerlendirme sistemleri oluşturulmuştur. Bu değerlendirme sistemleri insan konforunu ve sağlığını koruyarak, çevreye verilen zararları en az düzeye indirmeye çalışmaktadır. Gönüllü olarak kurulan bu sertifika sistemleri Amerika'dan, Doğu Avrupa'ya ve Japonya'ya kadar farklı ülkelerde uygulanmaktadır. Bu sistemler, her ülkenin kendine özgü, iklimine ve kültürüne bağlı kriterlerden ve puanlama sisteminden oluşmaktadır. Ancak bu sistemler daha az gelişmiş, iklim ve coğrafya farklılığı olan ülkelerde uygulanmamaktadır. Bunu nedeni ise her sertifika sisteminin ön koşul kriterleri bazen yapının bulunduğu yerel durumu temsil etmemektedir. Dünyada en çok kullanılan beş sertifika sisteminin incelendiği bu çalışma, BREEAM ve LEED değerlendirme sistemlerinin kategorilerine odaklanmıştır. Çalışmada, ekonomik ya da bölgesel farklılığı olan dünyanın tüm ülkelerinde kullanılabilecek sürdürülebilir toplu konutlar için BREEAM ve LEED sertifika sistemlerinin ana kategorilerinden oluşan genel ön koşul kriterleri oluşturulması hedeflenmiştir. Bu kriterlerde, sertifika sistemlerin aksine ön koşul kriterleri bulunmadığından, dünyanın herhangi bir bölgesinde uygulanabilmesi mümkündür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, as a result of the damage caused by building sector to the environment and increased depletion of natural resources, sustainable architecture has required to be an integral part of the construction industry. As unhealthy construction and urbanization grows, the need for sustainable architecture will also grow. To prevent this unhealthy construction and to increase the number of sustainable or green buildings in terms of the environment, there have been created several sustainable building rating systems i.e. BREEAM, LEED, Green Star, CASBEE and SBTool. These sustainable building rating systems, while maintaining human health and comfort, also tries to decrease the damage of the environment to a lower level. These voluntary established rating systems are being applied in many different countries from America to Eastern Europe and Japan. Each country has a specific criteria and rating system, depending on the climate and culture. However, these systems cannot be applied in less developed countries or in different climate areas because the criteria of certification systems sometimes do not represent the local situation. Throughout this research it was aimed to investigate five of the most widely used rating systems by focusing on BREEAM and LEED rating systems certification categories. Also, this research is aimed to develop general criteria for sustainable condominiums that can be used in all countries, regardless to their economic or regional differences, and these criteria were created by main categories of BREEAM and LEED rating systems. In contrast to the certification system, as these criteria have no need to pre-requisite criteria, are expected to be applicable in any region of the world.